avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate violetarosu

Activitate violetarosu

Discuție sanctiune Cncd
VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE
Am fost sanctionata de C.N.C.D cu avertisment ( Hotărarea nr. 225 din data de 25.07.2012).
Fapta mea a fost încadrata la art.2 alin.5 si art.15 din OG NR. 137/2000. S-a retinut folosirea termenului de” ţiganca” intr-un cadru public, in sala de clasa, in timpul unui act de indisciplina a unei eleve – ce a utilizat un limbaj grosolan, vulgar fata de mine in mod gratuit gratuit-. Prin afirmatia facuta de mine mai mult pentru sine, dar cu voce tare “ Ia uite, vorbeste ca o tiganca si asta!” am demonstrat un comportament ce a produs discriminare, am creat un cadru ostil, intimidant, degradant si am adus atingere demnitatii umane. Aşa se spune in hotărârea domniilor lor.

Vreau sa relatez, succint şi cronologic, momentele care au declanaşat o astfel de situatie:

-eleva, cu rezultate slabe la învăţătură, mi-a cerut, in repetate rânduri, sa-i dau nota 10;

-la ora respectivă, pentru că nu avea aspra-i nici un material de lucru (manual, caiet de notite) i-am dat, din proprie initiativă si din dotarea personală, o hartă de pe care să înveţe dar pe care a refuzat- o, a aruncat- o afirmand: „ Ia prostia asta de aici!”;

-a continuat sa se joace cu telefonul mobil, a accesat o sonerie, s-a adresat unor elevi din clasă, deranjând întreaga oră;

- i- am solicitat, printr-o întrebare, atenţia asupra lecţiei şi a refuzat şi de data aceasta colaborarea cu mine, motiv pentru care am notat-o cu 3; în acest moment, m-a agresat verbal, adresându- mi se cu un limbaj greu de reprodus: “ pupa-mă-n c… nu mai pot, eu, de nota ta” , “cine eşti tu, fă, sa-mi spui ce să fac?”, m -a înjurat de cruce...ş.a. , insultele curgeau una dupa alta;

- după cateva clipe, de perplexitate, nu am spus decât pentru sine, ca o constatare dar, cu voce tare: ” Ia uite şi asta, vorbeşte ca o ţigancă!”;

-m-am apropiat de ea , mai mult sub efectul ruşinii pe care o resimţisem în faţa grupului de elevi iar eleva,m-a agresat şi fizic, izbindu-mi haina în zona abdomenului şi articulănd şi un picior dezvăluind intenţia de- a lovi. De teamă m-am retras iute, gândindu-mă că mă bate în faţa clasei ( ulterior, am aflat ca s- a batut în şcoală şi în afara ei de mai multe ori şi că aparţine etniei rrome - aspectul fizic nu dezvăluia apartenţa la acest grup etnic).

În probatoriu se spune ca sunt declaraţii ale martorilor în care este menţionat cuvântul „ţigancă”.

Ceea ce mă îngrijorează acum este faptul ca mama fetei va cere, în continuare, daune morale. Aceasta sancţiune se coroborează cu un alt aspect şi anume, m-a acuzat că am şi bătut- o, însoţind totul de un certificat medico- legal fara zile de îngijiri medicale.

Vreau să formulez plângere împotiva acestei sancţiuni a CNCD ( mai sunt 8 zile pâna la expirarea termenului pentru contestaţie). Nu am bani pentru a-mi plăti un avocat. Trebuie să mă apăr şi aş dori UN SFAT DIN PARTEA DUMNEAVOASTRÃ.

Vă mulţumesc.

Cu stima,

Violeta Roşu