avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate k0rax

Activitate k0rax

Buna ziua. Am avut un credit care in cele din urma a fost cesionat unei firme de recuperatori. Din cauza penalitatilor si dobanzilor suma a ajuns la un total de 2728 RON, iar pe 12 decembrie 2016 am primit din partea unui birou executor judecatoresc o somatie de plata a aceleiasi sume dar cu mentiunea ca urmeaza a se stabili suma reprezentand cheltuielile de executare. In urmatoarea saptamana am efectuat 2 plati in valoare de 400 respectiv 500 RON in contul biroului executor judecatoresc. In cazul ambelor tranzactii am mentionat CNP-ul la detalii (asa mi s-a spus sa fac cand am sunat) respectiv am trimis mailuri in care am inclus extrasul de cont cu tranzactiile respective. In urmatoarele 2 luni nu s-a mai intamplat nimic insa ieri (22 februarie) am fost anuntat de catre angajator ca a venit o hartie (cu data de 20 februarie) care dispune executarea mea silita prin poprire pe salariu. Tot ieri am primit o notificare din partea bancii ING cum ca mi s-a indisponibilizat contul avand o poprire in valoare de 3805 RON, iar suma existenta in cont de 103 RON a fost retinuta. Se pare ca angajatorul si banca au fost anuntati in aceeasi zi cu privire la executarea mea, insa la adresa de domiciliu nu am primit nimic pana acum. Angajatorul mi-a confirmat ca acel total de 3805 RON reprezinta suma datorata 2728 + 1077 cheltuieli de executare. Intrebarile mele sunt:
1. Ce s-a intamplat cu cei 900 RON pe care i-am platit cu 2 luni in urma?
2. Pot obtine vreo hartie din partea BEJ care sa-i confirme angajatorului suma restanta actualizata?
3. BEJ are vreo obligatie legala de a ma anunta de hotararea executarii?
4. E normal ca acele cheltuieli de executare sa fie echivalentul a aproape 40% din suma totala datorata?
Multumesc anticipat pt respunsurile la oricare dintre intrebari.