avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters267634

Activitate ContSters267634

dosarul este inca la udriste,nu a ajuns la nici un procuror tocmai asta e problema de ce dupa 3 luni de zile dosarul meu inca nu e timis catre parchet...
Buna ziua: in data de 16 iulie 2012 am fost prins stationand in intersectie undeva prin militari iar la control acte(permis buletin asigurare) s-a constatat ca permisul meu era suspendat. Evident nu stiam de acest fapt,am dat o declaratie la fata locului cu martor(politistul a oprit el un sofer la intamplare)mi s-a retinut permisul si am primit in schimb o dovada fara valabilitate urmand ca peste 2 saptamani sa merg la udriste biroul sect 6 cercetari penale sa aflu perioada de suspendare a permisului...mentionez ca eu m-am mutat de la adresa din buletin unde stateam cu un an in urma iar propietarii de acolo au gasit plicul cu instiintarea in cutia postala(deci nimeni nu a semnat pentru confirmare)...Dupa ce am luat legatura cu ei si am primit foaia cu pricina am aflat ca in perioada noiembrie 2010 - martie 2011 am acumulat din nou 15 puncte urmand sa mi se suspende permisul pt 60 zile (in octombrie 2010 mai statusem pentru puncte 30 zile) iar in data de 15 iunie 2012 primind instiintarea la adresa.Din data de 16 iulie si pana azi se implinesc 90 de zile de cand am ramas fara drept de conducere,iar cel care se ocupa de dosar nu a solutionat nici acum dosarul meu(ieri am fost pentru a 4 oara la udriste si am vb cu cel care se ocupa de dosar),adica nici macar nu a ajuns la parchet,mentionez ca sunt curat si nu am nimic la cazier.
Este legal sa tina atata timp un dosar?
Exista un timp limita in careeste obligat sa tina un dosar pana sa fie trimis la parchet?
In caz ca nu este corect si legal cum sa procedez,unde ar trebui sa merg? se poate face o petite sau plangere impotriva lui?
Se poate urgenta acest caz avand in vedere ca nu este nimic atat de grav incat sa dureze?
VA Rog Ajutati-ma!