avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate blanca77

Activitate blanca77

Am si eu o problema. Daca in ultimele 6 luni inainte de a intra intr-un nou concediu de maternitate am fost in concediu de crestere a copilului si am avut o indemnizatie de 1050 lei, cum se calculeaza? Tot pe zile lucratoare si tot platesc acei 9,5% CAS? Va rog mult sa ma ajutati. Eu am primit 253 de lei.
Buna seara. Ma aflu in urmatoarea situatie: am un copil nascut pe 9.09.2010, iar pana pe 9.09.2012 am fost in concediu de crestere copil. Sunt din nou insarcinata, urmand sa nasc in noiembrie 2012. Am intrat in concediul de maternitate incepand cu 10.09.2012. Am avut o indemnizatie pentru cresterea copilului de 1000 de lei. Problema este ca pentru perioada 10.09-30.09.2012 am primit 253 lei, suma care mi se pare foarte mica. As vrea sa stiu:
- care este formula de calcul pentru concediul de maternitate in cazul meu? (mi s-a spus de catre angajator ca neplatind CAS in toata aceasta perioada se socoteste 75% din salariul minim pe economie. Din ce am rasfoit pe internet am dedus ca se iau 85% din indemnizatia pe ultimele 6 luni)
- daca ati binevoi sa-mi spuneti exact legea care reglementeaza formula de calcul
- cui trebuie sa ma adresez pentru a remedia situatia? (angajatorului sau CAS?)