avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate cireshka

Activitate cireshka

Cu cateva zile in urma ma aflam pe Aeroportul International H. Coanda impreuna cu sotul meu, urmand sa luam un zbor international. Dupa ce am trecut de toate filtrele de control si ne indreptam spre poarta de imbarcare ne-am oprit la un magazin de suveniruri pentru a cumpara cateva cadouri. Cand am ajuns la casa si am incercat sa platim vanzatoare ne-a spus ca bancnota de 50 euro pe care i-am inmanat-o era falsa. I-am aratat si celelalte bancnote pe care le aveam si am rugat-o sa verifice daca acestea sunt autentice si mi-a confirmat ca doar prima era falsa. Am achitat produsele, dupa care ne-am intors din zona de imbarcare catre politia de frontiera pentru a le spune cele intamplate si a le cere sfatul, intrucat nu stiam cum trebuie procedat in astfel de cazuri.
Primul politist cu care am vorbit ne-a spus ca mai bine rupeam bancnota si mergeam mai departe decat sa ne ducem la ei. Raspunsul mi s-a parut neobisnuit asa ca am asteptat sa vina si o alta politista care fusese intre timp anuntata. Cand a ajuns, i-am explicat pe scurt si am intrebat-o cum sa procedez. Politista, ale carei nume si functie nu le cunosc nici acum pentru ca nu s-a prezentat, mi-a spus ca trebuie sa scriu cateva declaratii. Am intrebat-o cat va dura pentru ca avionul nostru incepea imbarcarea in 20 de minute si mi-a spus ca probabil voi pierde avionul. Atunci am spus ca nu mai vreau sa dau declaratiile si ca doresc sa plec deoarece aveam o cursa conexiune dupa acel prim zbor pe care nu imi permiteam sa o pierd. Politista mi-a spus ca e prea tarziu si ca din moment ce m-am prezentat acolo nu mai pot pleca. Nu mi s-a dat un motiv anume pentru care eram blocata in aeroport, mai ales ca inca nu facusem nicio declaratie si nu fusese inca deschis niciun caz. Neavand de ales, mi-am anuntat familia ca voi pierde zborul si i-am rugat sa ma ajute cu o varianta alternativa.
Pentru a reduce din costurile cumpararii unui nou bilet de avion sotul meu a luat avionul si eu am ramas singura pentru a scrie declaratiile despe situatia bancnotei.
Am fost dusa intr-un birou de la etaj unde am povestit politistei cele intamplate si am scris declaratia. Am mentionat ca cele 4 bancnote pe care le aveam asupra mea, dintre care doar 1 era falsa fusesera cumparate doua de la o casa de schimb in dimineata acelei zile si doua fusesera achizitionate de parintii mei cu ceva timp in urma. Din pacate nu stiu din care grup facea parte bancnota falsa.
Dupa ce am terminat de scris, politista mi-a luat declaratia, a reformulat-o si a adaugat cateva detalii, din spusele ei, pentru a o face mai formala. Mi-a aratat pe computer articolul 282 din Codul Penal despre falsificatea de valuta si apoi mi-a spus ca mai am de completat cateva formulare pana sa pot pleca acasa. Mi-a pus in fata un formular tipizat in care a completat ea de mana cum ca recunoasc fapta si o regret. Am obiectat, spunand ca nici nu am falsifica valuta si ca nici nu intentionam sa pun valuta falsa in circulatie pentru ca eu nu stiam ca bancnota este falsa. Politista mi-a raspuns ca din moment ce am incercat sa folosesc bancnota inseamana ca sunt vinovata. M-a intrebat chiar zambind daca nu am mai fost niciodata la politie si cand am spus ca nu, mi-a zis ca politia este o institutie foarte birocratica si ca trebuie completate multe declaratii si formulare. De asemenea mi-a spus ca TREBUIE sa semnez, ca este doar o formalitate si ca nu va avea nici un impact asupra mea, citez "tu nu o sa patesti nimic". Din cauza ca eram confuza, speriata si ca politista imi spunea ca trebuie sa semnez daca vreau sa plec mai repede acasa am semnat formularul, fara sa inteleg implicatiile acestui act.
Dupa aceasta, politista si-a chemat un coleg si mi-a spus ca mai trebuie sa fac si niste poze. Am fost dusa in alta camera de catre politistul care urma sa imi faca pozele. Acolo se mai afla inca un politist. Mi s-au facut poze frontal si profil si am fost amprentata. Politistii m-au intrebat daca am semne particular sau tatuaje si cand am spus ca da mi-au zis ca trebuie sa imi fie fotografiate. La acest moment m-am speriat si am intrat in panica pentru ca nu vroiam sa ma dezbrac in fata a doi barbati. Pana la urma au renuntat sa imi mai fotografieze tatuajele si m-au dus inapoi in camera de sus.
Acolo politista mi-a spus ca a termninat cu mine si ca pot sa plec. Nicicand nu mi s-a comunicat ca sunt pusa sub vreo forma de acuzare sau ce implicatii au declaratiile mele. Pe tot parcursul discutiilor, atat politista cat si politistul care mi-a facut pozele mi-au spus ca nu o sa patesc nimic, ca nu e nicio problema si mi-au spus ca TREBUIE sa semnez toate hartiile pe care mi le-au inmanat. Mai mult de atat, politistul cu aparatul foto, care nu stia ca eu venisem sa predau bancnota si credea ca fusesem adusa acolo de politie mi-a spus ca "mai bine ca am fost prinsa aici, ca la Arabi m-ar fi bagat direct la puscarie". I-am explicat ca nu am fost prinsa ci ca venisem sa predau o bancnota falsa, fapt ce a parut sa il mire.
Dupa ce am plecat si i-am povestit mamei mele cele intamplate, ea a inteles ca situatia este mult mai grava decat ce mi-au spus mie politistii si ca risc sa fiu acuzata intr-un caz penal asa ca am incercat sa ne intoarcem la birou politiei pentru a cere mai multe detalii si a afla daca s-a deschis un dosar. Am contactat-o telefonic pe politista de la un telefon din aeroport insa aceasta a refuzat sa ne mai primeasca in birou si, la cererea mamei mele ne-a dat numarul de dosar. Tot la telefon i-a spus mamei mele sa stea linistita ca cel mai probabil nu va fi cazul de o amenda penala ci de una administrativa.
Nici in momentul de fata nu inteleg cum s-a putut ajunge de la intentia mea de a preda politiei o bancnota despre care am aflat ca este falsa la a fi inculpata intr-un dosar penal. Ma simt bulversata si pacalita. Inca de la prima interactiune cu politista am fost manipulata, retinuta in aeroport fara a mi se comunica un motiv, fortata sa semnez declaratii incriminatoare si mintita in legatura cu ceea ce mi se intampla. Simt ca am fost abuzata, ca mi-au fost incalcate drepturile si ca persoanele de la care asteptam un ajutor si-au batut joc de mine si mi-au inscenat acuzatiile. M-am adresat politiei crezand ca fac un gest corect, dar in loc sa imi fie apreciat gestul am ajuns sa fiu eu invinuita in-un caz penal.

V-as ruga sa imi dati cateva sfaturi despre cum ar trebui sa procedez si daca asa cum banuiesc ar fi vorba de un abuz al politiei.