avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate adynut

Activitate adynut

Răspuns la discuția Urmarire penala
Buna ziua cu referire la problema ce am prezentat-o a reezultat ca sunt nevinovata si dosarul a fost clasat,cheltuielile au fost suportate de catre stat,dar in momentul de fata parintii mei sunt mereu sunati de cineva din partea celor cu care am avut proces si amenintati ca imi vor face recurs ca nu au fost recuperati toti banii,ce se mai poate intampla la recurs?din mom ce dosarul a fost clasat si am reiesit ca sunt nevinovata de cele intamplate,va multumesc
Răspuns la discuția Urmarire penala
va multumesc
Răspuns la discuția Urmarire penala
buna seara am revenit cu detalii mi sa spus ca sa clasat delapidarea si acum e vorba de infractiuni de gestiune frauduloasa si ca solutia se comunica,e ceva referitor la legea 214 alin.1 ca de fapt nu sunt dovezi ca am fost vinovata doar cu predarea intarziata a unor chitante,la ce sa ma astept?ceinseamna aceasta incadrare?si cat mai dureaza pana primesc un raspuns,vamultumesc
Răspuns la discuția Urmarire penala
multumesc pentru raspuns,e posibil sa se judece acest lucru dupa atatia ani?timp in care eu nu am fost instiintata de nimic?nu se poate ajunge la o intelegere amiabila?sau o clasare a dosarului sau cum se numeste,nu stiu f multe detalii despre acest lucru,cert este ca eu nu am facut nimic din ceea ce sunt acuzata si nu stiu cum sa ajuns in aceasta situatie
Discuție Urmarire penala
Buna ziua azi am fost instiintata ca sunt urmarita penal intr-un dosar cu o firma,eu am angajata pana in anul 2009 la o institutie de stat ptr care efectuam controale,in anul 2009 am ramas insarcinata si am fost predat toate actele la institutia angajatoare si totul a fost in urma unor controale facute atunci in regula,azi am primit in tara mentionez ca nu mai locuiesc in tara de 3 ani un plic precum ca ma aflu sub urmarire penala precum ca nu as fi predat niste bani pe cand efectuam aceste controale,intrebarea este ce se poate intampla acum?eu sunt insarcinata in 8 luni si nu pot merge in tara sa vad despre ce este vorba,se pot face astfel de procese dupa atatia ani in care eu mi-am incheiat activitatea cu aceea institutie?la ce sa ma astept in viitorul apropiat?este vb de o suma de1900 lei,ce se poate face ca sa se anuleze aceasta urmarire penala?nu sunt un infractor si nici nu stiu cum sa ajuns in aceasta situatie ptr ca atunci cand am predat aceste acte totul a fost in regula.ma pot da in urmarire internationala?ma pot aresta?sunt o multime de intrebari care nu imi dau pace acum si in situatia mea nu e tocmai indicat,va multumesc si astept un raspuns daca se poate cat mai urgent,ce inseamna de fapt aceasta urmarire penala ?
Răspuns la discuția Executare silita
buna seara va multumesc ptr raspuns m-am uitat pe portalul instantei si apare aceea incuviintare iar ca solutie pe scurt se admite cererea de incheiere.se mai poate face ceva?ai mei au tot sunat la banca ca sa ajunga la o intelegere dar li sa zis ca aceea persoana care se ocupa de dosar nu mai vrea.nu stiu unde se va ajunge,daca vor plati in continuare vor mai putea continua cu demersurile?si sa le execute silit aparatamentul?multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
buna seara revin cu o intrebare cu referire la cazul parintilor mei,nu a mai fost de acord banca sa faca o rescadentare iar executorul judecatoresc le-a spus ca trebuie sa depuna banii ptr rata in continuare dar nu in contul normal in care depuneau ci intr0un alt cont pe care il deschide el iar din acei bani se va directiona si catre el suma care ii revine ptr chelt.de judecata.intrebarea este daca stiti cumva cam cate procente ii revin executorului din aceea suma si cate mai merg catre banca?li sa spus ca daca vor plati in continuare atunci nu se vor mai inainta demersurile cu privire la executarea silita.oare asa sa fie?parintii mei au dat deja urmat.rata.va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
suma luata ca si credit a fost destul de mare de 10.000 euro credit luat in anul 2007,de atunci conform chitantelor ce le au parintii mei au platit deja 10.000 si ceva de euro si li sa spus ca mai este de plata 8000 euro ptr ca pana acum au platit dobanda si putin din rata,si la aceasta suma se va mai adauga si cheltuielile de judecata.ce nu inteleg eu este cum sa ajuns in aceasta situatie dat fiind faptul ca ei au platit lunar doar pe o perioada de 3 luni au platit mai putin decat rata stabilita,este normal sa se intample asa ceva?se mai pot anula actele de executare silita daca merg la banca sa vb?adica banca ar putea sa ii ajute cu o reesalonare sau ceva si sa anuleze actele sau daca sau inceput demersuirle de executare silita nu se mai poate face nimic?va multumesc,sunt disperata ca nu stiu cum sa ii ajut,nu e corect sa ajunga in strada ptr ca nu au platit 3 luni in loc de 180 euro doar cate 100 euro rata
Răspuns la discuția Executare silita
multumesc ptr raspuns,asta vor sa faca sa mearga sa vada daca se poate face o reesalonare sau ceva si sa plateasca rata in continuare ca sa nu mai fie probleme de acest gen.executorul care le-a zis ca sau inaintat actele le-a sugerat sa plateasca suma ce mai este de dat dar nu au de unde.daca se va ajunge in situatia ca sa ii execute silit singurul lor bun e mobila din apartament si apartamentul care e trecut pe numele la amandoi parintii,oare daca ar trece apartamentul pe numele mamei ar mai putea lua apartamentul? dat fiind ca mama nu apare in actele de credit.sper sa se ajunga la o intelegere cu banca si sa poata plati in continuare.va multumesc
Buna ziua vreau sa ma ajutati si pe mine daca se poate intr-o anumita situatie,o situatie disperata as spune.acum cativa ani parintii mei au luat un credit de nevoi personale de la banca,au platit lunar ratele si anul trecut timp de 3 luni au dat mai putin din rata stabilita ptr ca au avut ceva probleme financiare si nu au reusit sa plkteasca rata integrala dar au dar din suma de 180 euro,suma de 100 euro.la sf anului trecut au primit un plic prin care erau atentionati ca vor fi dati in judecata ca nu au platit rata integrala atunci,ulterior au mai primit niste plicuri de la un avocat si apoi sau trezit cu avocatul acasa care le-a zis ca sau trimis actele ptr executare silita si neavand un alt bun pe care sa il ia le vor lua apartamentul desi apartamentul e trecut si pe numele mamei mele care nu figureaza in actele de la banca,creditul fiind facut doar pe numele tatalui meu.va rog sa-mi spuneti daca se mai poate face ceva ca sa nu se ajunga la acest final nefericit si parintii mei sa ajunga in strada,chiar daca a fost perioada aceea de 3 luni in care ei au dat mai putin la rata totusi au platit si platesc in continuare si nu inteleg de ce sa ajuns in aceasta situatie.i sa spus ca i se va face poprire si pe pensia tatalui meu.ajutatine cu un raspuns va rugam ce se mai poate face in aceasta situatie?