avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate emilromania

Activitate emilromania

Deci am permis dar nu am permis. Ramane sa merg si sa il declar pierdut si cu D-zeu inainte. Va multumesc pentru amabilitate.
Sincer nu mai inteleg absolut nimic. Daca incidentul ar fi avut loc in Japonia trebuia sa mearga persoana pana acolo ? Tare ciudata tarisoara mai avem. Dar nu aveti cunostinta de un acord intre tarile UE privind eliberarea unei adeverinte de circulatie provizorie pe care sa o folosesc pana la venirea permisului pe meleagurile natale ? Cristian Tudor Popescu a scris un articol ([ link extern ] .
Intradevar detin un proces verbal eliberat de carabinieri prin care se arata ca este suspendat pe o perioada de 1 an, dar cei de la Politia rutiera au spus ca trebuie sa astept venirea permisului deoarece la ei arata ca am permis valid (putin ciudat). Am dat telefoane pe filiera ambasadelor pana am ajuns la cea din Roma si permisul nu a trecut pe la ei, deci, permisul este inca intr-un sertar la carabinieri in Italia.
Am si eu o foarte mare rugaminte si anume: In 2009 fiind rezident in Italia am ramas fara permis (suspendat) pentru o perioada de 1 an (motivul a fost doua beri). La cca.o luna eu am plecat definitiv in tara si de atunci tot astept ca acest permis (romanesc) sa ajunga la politia de care apartin. Stie cineva ce se poate face, eventual eliberarea provizorie a unei adeverinte cu care sa pot circula ?? Mentionez ca am 48 de ani si a fost prima oara cand am avut permisul suspendat pentru o asemenea fapta si aam mare nevoie de acesta in gasirea unui loc de munca. Va multumesc anticipat.