avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate diamantine

Activitate diamantine

Revin totusi cu intrebarea. Ce variante am...? vad ca la cei cu alcool in sange mai exista sansa amenzii administrative...dar la conducerea cu permis suspendat...pot sa am sanse?... pot sa fac ceva pentru aceasta pana sa ajunga dosarul in tribunal?...au trecut doua saptamani jumatate am fost la politie mi-am ridicat permisul...si nimeni nu m-a anuntat nimic...
Da. am fost prins conducand in perioada suspendarii...eu nefacand contestatie la acel pv.
Buna ziua, am carnetul suspendat pt trecere la culoare semafor rosu. Am fost neglijent si nu am facut contestatie desi agentul nu avea dreptate. masina politiei era in fata mea...si orpise pe dreapta la un accident si nu eram nebun sa fac aceasta...doar ca traficul era mai incet si m-a prins in mijlocul intersectiei rosul. politistul a fost insa zelos...desi intersectia era plina nu a avut si nu a incercat sa obtina martori si nici poze sau altceva pt a proba evenimentul. nefacand contestatie am codus totusi auto fiind prins de un echipaj...la un far nu mergea faza mica. la 23.30 am fost la politie unde am dat o declaratie scriind la dicteu desfasurarea evenimentului. nu am primit nici o copie dupa acea declaratie sau dupa procesul verbal intocmit de agent atunci. am fost trimis acasa anuntandu ma ca voi fi sunat pt o noua prezentare in fata unei comisii de ancheta. nu am mai avut antecedente penale inainte. pot fi condamnat pentru o infractiune care nu am savarsit-o in realitate chiar daca am fost neglijent si nu am contestat-o in termenul de 15 zile? a fi sanctionat de politie fara probe implica in mod necesar si vinovatia mea daca nu contest aceasta? inseamna ca voi face inchisoare pt un fapt pentru care nu l-am savarsit, intial, dar a carui sanctiune a dus la fapta penala ulterioara? va multumesc pentru raspuns.