avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate madalina_stroe

Activitate madalina_stroe

Daca imi permiteti, Codul civil prevede urmatoarele:
Art. 455: Vârsta adoptatului
(1)Copilul poate fi adoptat până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu.
(2)Cu toate acestea, poate fi adoptată, în condiţiile legii, şi persoana care a dobândit capacitate deplină de exerciţiu, dacă a fost crescută în timpul minorităţii de către cel care doreşte să o adopte.

Eu am fost crescuta in timpul minoritatii de noul sot al mamei mele.

Din cunostintele dvs, sau daca sunt pe forum persoane care ma pot ajuta cu un raspuns,

faptul ca sunt casatorita impiedica adoptia mea?

Sau daca totusi pot fi adoptata acum, pierd cele 3/8 de apartament pe care le-am mostenit in urma cu mai multi ani dupa moartea tatalui biologic?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.

As mai avea o singura precizare de facut: noul sot al mamei m-a crescut de cand aveam 6 ani.

Acum, cand am 33 de ani, nu ma poate infia pentru ca sunt majora sau pentru ca sunt casatorita?
Buna ziua,
va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema:

am 33 de ani si sunt casatorita.
Tatal meu biologic a murit cand aveam cativa ani. Atunci eu am mostenit 3/8 din apartamentul parintilor si mama restul de 5/8.
Mama s-a recasatorit. Noul ei sot vrea sa ma infieze, dar mama se teme ca eu pierd cele 3/8 de apartament in favoarea rudelor tatalui meu biologic.

Intrebarile mele sunt:
1. eu mai pot fi infiata de noul sot al mamei mele acum, la varsta de 33 de ani si fiind casatorita?
2. daca da, ce se intampla cu cele 3/8 de apartament pe care le-am mostenit deja dupa moartea tatalui meu biologic?
3. in ce act juridic se gaseste un raspuns la cele de mai sus?

Va sunt recunoscatoare pentru raspuns.