avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate IPopovici

Activitate IPopovici

Daca nu ai antecedente penale si este CHIAR ASA cum spui tu, o sa dea procurorul neinceperea urmarii penale sau, in cel mai rau caz, o sa inceapa urmarirea penala dupa care iti da scoatere de sub urmarire si iti aplica o sanctiune administrativa, dar daca e asa cum spui nu cred ca se ajunge aici. Atentie doar sa nu minti in declaratii, mai ales ca acum peste tot sunt camere video si isi pot face o parere daca ai vrut sa furi sau e doar o neatentie. Nu cred ca merita sa dai bani unui avocat, astepta sa vezi daca ajungi in faza de judecata, da cum ti-am zis nu vad sa fie cazul. Plus ca agentii de la securitate nu au dreptul sa va perchezitioneze corporal.
Răspuns la discuția TITLUL DE PROPRIETATE
Titlul de proprietatea este notiunea generica ce subsumeaza modalitatile de dobandire a dreptului de proprietate deci contractul de vanzare este un titlu de proprietate. Spuneti ca ati despagubit cele 3 parti nu stiu ce sa inteleg, ati facut un contract de partaj ? Pentru ca daca nu aveti un mijloc de dovada pentru a proba sulta care ati platit-o celor 3 coproprietari este posibil sa mai platiti o data ca sa deveniti din coproprietar, unic proprietar.
Pactele si tratatele au alta dimensiune juridica, dumneavoastra vorbiti de jurisprudenta iar in Romania, cel putin din cate stiu eu jurisprudenta nu creeaza dreptul, insa aveti dreptate e de luat in atentie. Argumentele de text deocamdata nu acorda, cel putin explicit, dreptul avocatilor de a consulta dosarul in faza u.p., nu cred ca la noi in tara ar fi ilegal sa ingradesti acest drept avocatului.

Domnule Patrascu Razvan termenul de secret folosit, era antonimul termenului de publicitate, iar relativ la viitorul nou Cod de pr. pen. daca avem in vedere ca nu este pus in vigoare despre ce vorbim ?? argumentele d-voastra sunt cam nefondate si speculative nu m-ati convins. Si totusi cum este inserata institutia prezentarii materialului putea fi si una referitoare la posibilitatea de a consulta dosarul.
Buna !
Intrebarea mea este daca in faza urmarii penale avocatul are dreptul de a consulta dosarul iar daca are acest drept care este rostul institutiei prezentarii materialului ?
Unii procurori dau voie avocatilor, altii nu, insa ratiunea caracterului secret in faza urmarii cred ca ar inclina spre a nu da posibilitatea consultarii dosarului in aceasta faza intrucat ar periclita serios strangerea dovezilor mai ales in defavoarea invinuitilor. Imaginati-va ce se intampla cand spre exemplu un invinuit vede declaratiile date impotriva lui, in majoritatea cazurilor cei care au declarat o sa-si schimbe declaratia.
Multumesc !