avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate kisso

Activitate kisso

Răspuns la discuția Proba este obtinuta legal?
Puteti sa dezvoltati ? daca va rog frumos...
mai ales ca infractiunile de coruptie in randul politistilor/judecatorilor sunt tot mai frecvente...
Nu e o problema. Nu s-ar fi pronuntat daca s-ar fi retrimis dosarul pentru refacere. Nu COMPLETARE,ce REFACERE
Răspuns la discuția Proba este obtinuta legal?
a zis si victima ca nu a zis "euro pe fata" ce doar lasa de inteles.

dar am vazut tot mai des ca nu prea mai merge in romania cu "datul de inteles"...

Adica daca va zic "adu-mi 10 000 de verzisori" sau 5000 " DNA tot m-ar considera vinovat
Răspuns la discuția Proba este obtinuta legal?
lol, deci ala recunoaste telefonic ca e prieten cu ala...si mai cere si mita...
da nu e proba
frumos

Eu cred totusi ca fiind vorba de un dosar penal se va lua in considerare...
Răspuns la discuția Urmarire penala - urgentare dosar
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, desi pare simplu nu este chiar asa...
Cererea trebuie si bine motivata.
In general avocatii pot sa puna ceva presiune in astfel de cazuri dar nici pentru ei nu este chiar simplu.
Ii enerveaza foarte tare aceste cereri si trebuie actionat cu tact dar si insistent in acelasi timp.


Cat de penibila trebuie sa fie tara in care traim ca avocatilor sa le fie frica as nu ii enerveze pe procurori ?!

Pe mine m-a amuzat declaratia acestuia... probabil a cerut pe bune parerea unor avocati cu renume, dar totusi ...


Am ascultat aseara declaratia domnului Dan Voiculescu, si am ramas uimit/uluit de tactica sa de aparare:

"Dosarul de care vorbim noi are opinie juridică a 22 de avocați din România și din străinătate. Toate cele 22 de rezultate ale expertizei spun același lucru. Nu vreau să spun, nu vreau să discut, nu vreau să implic în spațiul public judecarea dosarului meu, dintr-un singur motiv: respectul pentru Justiție."

Pot ele avea vreo valoare juridica. Se practica asa ceva in viata de zi cu zi?
Nu de alta dar pt. multi judecatori nici macar "jurisprudenta" nu constituie "izvor de drept penal" (intru totul de acord cu ei)

[ link extern ]
Răspuns la discuția Conexare dosare?
da poti. daca nu ceri tu, le va conexa oricum parchetul.
Răspuns la discuția amenda administrativa
Ce evidenta operativa? parchetul nu tine o statistica a recuperarii propriilor amenzi....
Ma scuzati, amenda asta nu se prescrie in 1 an de zile, conform codului penal? nu cunosc nici un act normativ ca prescrierea sa poate fi prelungita cu ina 3,5 ani,etc....intreruperea termenului se aplica altora amenzi...alea de circulatie..