avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate ra_lucaa

Activitate ra_lucaa

Răspuns la discuția chirias, imi vreau banii inapoi
multumesc pentru sfaturi, asa voi face in viitor, probabil o chitanta de mana prin care pot dovedi ca am platit chiria. Locuinta o voi schimba de 15 ale lunii. Intrebarea era cum il pot determina / forta pe proprietar sa-mi dea banii care mi se cuvin inapoi?
Răspuns la discuția chirias, imi vreau banii inapoi
Multumesc pentru raspuns. Am inregistrat o convorbire telefonica prin care pot dovedi cati bani i-am dat pana acum. Probabil proprietarul va mentiona in contract suma de bani cu care a inchiriat apartamentul (pentru ca are de gand ca, in ziua in care voi preda apartamentul sa semnez si contractul de inchiriere pe cele doua luni cat am locuit acolo). problema e ca, in cazul in care nu sunt de acord cu termenii stipulati in contract, evident nu il voi semna, il voi reclama la fisc, insa banii tot nu-i voi recupera.
Răspuns la discuția chirias, imi vreau banii inapoi
multumesc pentru raspuns. inca nu m-am mutat, pe 15 luna aceasta trebuie sa plec. Am stat doar doua luni, cu aceasta inclusiv. Martori am, insa nu cred ca politia sau vreun avocat isi va bate capul cu acest caz.
Buna seara
Stau in chirie de doua luni de zile. Locuinta pe care proprietarul mi-a inchiriat-o cu o anumita suma, are doua camere. Una din ele, a incuiat-o din prima zi a mutarii mele in acea locuinta promitandu-mi ca peste o saptamana va veni s-o descuie. Evident acest lucru nu s-a intamplat. In urma unor discutii pe care le-am avut cu proprietarul, in care solicitam sa-mi micsoreze chiria procentual cu noul spatiu locuit, ca urmare a faptului ca acel apartament s-a transormat brusc intr-o garsoniera, am primit somatia de a ma muta pana in data de 15 ale lunii. Inca nu am apucat sa semnez nici un contract de inchiriere, am platit doua luni in avans plus garantia. I-am sugerat proprietarului sa-mi inapoieze suma de bani pe care consider ca mi-o datoreaza, aceasta reprezentand diferenta raportata la metri patrati nelocuiti pe care totusi i-am platit. Proprietarul refuza, adaugand insa ca va veni in data de 15 cu contractul de inchiriere pe care doreste sa-l semnez, ca urmare a sederii mele timp de doua luni in acel spatiu. Cum imi pot recupera banii? Menitionez ca am gasit o noua locuita deci ar fi inutil sa stau in vechiul apartament-garsoniera pana se indupleca proprietarul sa-mi inapoieze banii.