avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate Radu345

Activitate Radu345

Buna seara!

Situatia mea este urmatoarea: locuiesc in strainatate din 2007, in acelasi an finalizandu-se si divortul din Romania. Din casatorie a rezultat un copil, acum in varsta de 8 ani si jumatate.
Singurul bun comun din timpul casatoriei a fost un apartament cu 3 camere, de care sotia a dispus dupa bunul plac de la divort incoace.(de comun acord, am decis ca ea si copilul sa ramana in apartament pana in momemntul in care va avea suficienti bani pentru a-mi plati diferenta sau va avea un alt apartament in care sa se mute).

V-as ruga sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:

1. Partajul apartamentului (bun comun) se prescrie daca eu nu am mai platit partea mea de impozit pe apartament sau orice alta cheltuiala legata de acel apartament? (fiind folosit exclusiv de fosta sotie, am lasat ei toate cheltuielile care decurg din proprietatea si folosinta apartamentului).

2. Intalnirile mele cu copilul nu sunt fixe. Fiind plecat din tara destul de mult timp, ne intalnim doar in vacante si sarbatori, cand il iau la mine. (in prezent dispun de un alt apartament in Romania). Desi, pana de curand, am beneficiat de cooperarea totala a fostei sotii in privinta programului flexibil, mai nou observ ca incepem sa avem unele "discutii" (desi copilul abia asteapta sa ne intalnim si plange cand trebuie sa mearga inapoi la mama)
In conditiile date, pot sa cer custodia comuna? Mi s-ar acorda aceasta, dat fiind faptul ca eu nu sunt in tara o buna parte din timp?

3. Pensia de intretinere a fost stabilta de comun acord cu fosta sotie la suma de 500 de euro. (platita la timp, in fiecare luna de la divort incoace). Dupa ani in care nu am avut nimic de comentat, incep sa suspectez ca banii nu au fost si nu sunt folositi in totalitate pentru copil.
Daca nu stau permanent in tara, pot totusi sa cer instantei sa platesc pensia de intretinere in natura ? Sau macar o parte din suma sa fie platita in natura (haine, rechizite, abonamente)? Deja platesc in plus pentru excursii sau tabere.

Multumesc!