avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1687 soluții astăzi
Forum Activitate Andees

Activitate Andees

Va multumesc pentru raspuns. SRL-ul este in curs de deschidere, trebuie doar sa ma duc sa dau specimen de semnatura si sa depun capitalul intr-un cont. Problema mea era urmatoarea: dupa ce ies actele firmei,la ce directii si agentii trebuie sa merg pentru a inregistra firma ca fiind una de plasare forta de munca, in afara de ITM,deoarece,dupa mici documentari pe internet am aflat ca este necesar sa fac lucrul acesta pentru a putea functiona. Si as vrea sa stiu daca,prin profilul firmei,pot plasa inclusiv personal educativ sau este nevoie de adaugarea unui alt specific si recunoasterea lui de catre Ministerul Educatiei. Se pare ca personalul educativ are nevoie de aprobari de la Minister inainte de a putea lucra drept profesori calificati.

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri,
Andreea Serban
Buna ziua! Urmeaza sa imi deschid un SRL si as vrea sa aiba profil de prestare servicii-plasare forta de munca. As vrea sa stiu ce conditii trebuie sa intrunesc pentru a face lucrul acesta si unde anume trebuie sa merg pentru intocmirea documentelor. Si este posibil ca firma sa se ocupe si de plasarea fortei de munca-personal educativ(adica profesori de limbi straine,dans,muzica,etc. in gradinitele din Bucuresti).
Va multumesc!
Răspuns la discuția Plangere protectia copilului
Multumesc pentru raspuns si pentru incurajari. In cel mai rau caz,o sa ma duc la tribunal si o sa incerc sa gasesc un avocat din oficiu care ma poate sfatui in totalitate si ma poate indruma.
Din nou,multumesc.
Răspuns la discuția Plangere protectia copilului
Da,stiu ca nu a fost bine ca mi-am retras sesizarea,dar chiar imi este teama pentru siguranta mea. Nu am putut merge la medicina legala,deoarece nu aveam semne vizibile pe mine la momentul acela,deoarece "domnul" a fost suficient de inteligent incat sa ma arunce pe scara,dar eu am reusit sa ma tin. Mi-a dat o palma,m-a lovit la mana,dar cam atat.
In privinta dovezilor,eu nu am,decat faptul ca imediat dupa incident am sunat la 112 de pe telefonul unui trecator,deoarece mie imi sparsese telefonul. Mi s-a spus si la politie,ca fara dovezi concrete, nu prea au ce sa faca. Ei nu sunt prosti,niciodata nu m-au amenintat decat fata in fata, singurele dispute le-am avut undeva in afara razei de actiune a camerelor de luat vederi( si a microfoanelor,deoarece aveau toata casa plina de microfoane)...
Nu stiu ce sa fac,eu nu am bani sa ma plimb prin tribunale sau sa ma fatai de colo-colo cu procese. Ei au o gramada de bani,sunt niste oameni mizerabili, la ei totul se rezolva cu plangeri,amenintari, intimidare,samd.
Cand am facut sesizarea,doamna aceea nu a vrut sa mi-o primeasca pana nu i-am dat o copie dupa buletin. Deci de dovedit,ei au cum sa arate ca eu sunt cea care a facut plangerea.
Eu nu am calomniat pe nimeni,nu am fost niciunde sa spun ce fel de oameni sunt,dar pe langa plangerile care ma priveau in mod direct, am simtit ca trebuie sa fac ceva sa ii ajut si pe copiii aceia, chiar daca trebuia sa fac doar o sesizare. Ei saracutii,traiesc inconjurati de imagini homosexuale, totul are tenta sexuala in casa aia si nu primesc deloc atentie sau afectiune.
Doamnele de la asistenta sociala considera ca modul in care cineva isi decoreaza casa nu este motiv de plangere...
Buna ziua!
Am o foarte mare problema. Am lucrat ca bona o perioada pentru o familie si dupa un timp am inceput sa am probleme serioase cu acei oameni,pana s-a ajuns in situatia de a fi batuta,umilita,obligata sa semnez un document prin care renunt la orice pretentie financiara si fara a mi se da banii.
Eu am depus plangere la politie, ITM dar si o sesizare la protectia copilului privind modul in care copiii aceia erau tratati. Cand au aflat parintii lor despre sesizare, au inceput sa ma ameninte ca ma vor da in judecata pentru calomnie,defaimare si mai stiu eu ce. Spuneti-mi,este posibil sa imi faca plangere sau sa ma dea in judecata din cauza acelei sesizari la protectia copilului?
Mentionez ca,de frica, eu ulterior am retras sesizarea si m-am si certat un pic cu doamnele de la oficiul acela pentru ca ma tot luau pe ocolite si nu mi-au spus clar daca pot sau nu sa am probleme cu acele animale.
Ar trebui sa ma sperii, sau nu este adevarat ce mi s-a spus?
Multumesc.