avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate AE12

Activitate AE12

Răspuns la discuția CCC si dreptul muncii
Da, asta stiam. Dar in acest caz nu se pune problema de reorganizare judiciara , dizolvare sau faliment.
Si vroiam sa va mai intreb daca probele pe care trebuie sa le adun sunt viabile doar in format scris/electronic sau si audio/telefonic?
Răspuns la discuția CCC si dreptul muncii
Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns si pentru sfaturi. Si da, am anuntat angajatorul in scris ca sunt insarcinata inca din prima luna de sarcina. Le-am trimis chiar si documentele eliberate de doctorul ginecolog si de cel de familie.
Se pare ca nu ne ramane decat sa asteptam urmatoarea lor "mutare" pe tabla de sah.
Seara buna!
Buna ziua!
Sunt o viitoare mamica care se afla in concediu de risc maternal de 3 luni iar peste cateva zile voi intra in prenatal. Slava Domnului am depasit perioadele dificile insa acum ma confrunt cu o problema la locul de munca si caut raspunsuri. Incerc sa imi apar drepturile. Eu si sotul meu lucram la aceeasi companie nationala cu contracte individuale de munca pe perioada nedeterminata. In ultimul an s-au tot schimbat din oamenii de bord ai companiei si fiecare a venit cu cate o noua strategie, cu echipele lor etc...insa, de data aceasta ce se intampla incalca orice articol din codul muncii. Chiar saptamana trecuta 10 dintre colegii nostrii , de pe zone ( judete ) de activitate diferite, au fost chemati la biroul central sub pretextul unei sedinte unde , de altfel, au avut surpriza sa li se impuna sa isi dea demisia pe motiv de restructurari insa fara a respecta ceva din articolele prevazute in cod. Au fost fortati sa predea toate instrumentele de munca ( masina, laptop, telefon, cartela etc) si trimisi pe jos acasa. Nu stiu daca mai au ce sa faca daca si-au dat demisia, implicit au renuntat la toate drepturile lor , insa , astazi am primit si noi o veste care m-a socat!
Ar trebui sa imi iau un avocat pentru a-mi apara drepturile pe care care le are orice mamica care va intra in CCC cand ti se comunica verbal ca trebuie sa iti dai demisia pe motiv a se fac restructurari dar aflu ca vor sa angajeze pe altcineva pe functia mea? Si daca nu renunt eu , sa renunte sotul meu...aceasta a fost conditia.
Din punctul meu de vedere, acest manager nu cunoaste legislatia si o face cu rea intentie.
Va rog, astept un raspuns cu privire la aceasta problema.