avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate mita_andrei12

Activitate mita_andrei12

Tocmai aici intervine problema, merg imi expun motivele pentru care cer anulare contraventiei, dar va trebui sa si demonstrez acest fapt, lucru imposibil, lipsa martori iar in acest caz se va tine cont de temeinicitatea p.v., drept urmare refuzarea contestatiei ?
Aici as fi avut nevoie p.v. este intemeiat pe fundamente reale dpdv legal dar nu si moral. Fapta mentionata in p.v. nu a existat.
Îmi cer scuze, am omis ce era mai importan.
Este vorba de Art.102, alin 1 pct. 22, din OUG195/2002:". savarsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic".
Legal perfect acoperit, problema e ca fapta nu s-a petrecut.
In momentul in care m-a oprit explicatia acestuia a fost ca "mi-a citit pe buze ca l-am injurat".
Am dubii ca agentul nu are specializare pe rutiera fiint o sectie de cartier fara competente rutiere.
Amenda este in cuantum de 630 lei.
Buna ziua!
Astazi 22.11.2012 am primit o amenda de la o patrula de la o sectie de politie din Iasi, pe urmatorul motiv, citez din procesul verbal, "a condus auto opel cu numarul ... din directia Socola, catre Bucium iar inaintea pasarelei socola fiind nervos si iritat ca autospeciala politiei a efectuat virajul la stanga pe linia intrerupta, a adresat injurii si cuvinte obscene".
In fapt conduceau auto propriu pe banda a 2-a de mers ceva mai in fata mea o autoutilitara a politiei a plecat din afara carosabilului a facut o dublare tracand perpendicular banda 1 si 2 de mers, pentru a vira stanga. Conducand in banda a 2a m-am trezit cu masina politiei in fata, am franat violent sa nu intru in autospeciala, singurul lucru care l-am facut a fost un claxon scurt de atentionare si mi-am continuat drumul. La 200 de metri mai in fata am fost oprit de catre acel echipaj si amendat pentru un motiv inexistent.
Eram singur in masina, nu a fost nici un martor asistent, aici intervine problema.
Cum imi pot demonstra nevinovatia tinand cont ca este cuvantul meu contra cuvantului sau. iar procesul verbal este prezumat ca a fi corect, eu urmand dovedesc contrariul.
Singurul motiv gasit de mine pentru nulitatea p.v. ca agentul a recurs nelegal la folosirea de acronime in descrierea institutiei la care activeaza.
Sau atestarea specialitatii de agent rutier al acetuia, teoretic acesta lucreaza intr-o sectie de cartiei, cu competente ordine publica.
Am cautat aceste motive, considerand ca pe parte legala nu voi putea demonstra ca dupa spusele agentului "acesta mi-a citit pe buze injuriile si cuvintele obrcene".
Asta in conditiile in care atat eu cat si agentul constatator eram soferi.