avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel1546

Activitate gabriel1546

Multumesc pentru raspunsul prompt
Buna ziua ,

As dorii sa va rog daca ma puteti ajuta cu ceva informatii referitoare la protejarea designului unei etichete pentru un produs .

Mai concret ,

Este vorba de o firma suedeza in care eu si fratele meu (cetatean suedez) suntem actionari si in urma cu ceva timp am hotarat sa importam anumite produse de la o firma din Grecia cu scopul de a le revinde pe piata din Suedia. Importul s-a facut in baza unui contract in care s-a specificat ca revanzarea se va face prin folosirea de marca proprie.

Astfel designul etichetei noi a fost realizat in intregime de catre noi ( nu de catre o firma specializata ci chiar de mine avand cunostintele necesare pentru aceasta ) .

Apoi am gasit un client care a dorit sa foloseasca designul etichetei noastre dar pe care sa-si puna marca proprie cu care am fost de acord . Totul s-a facut verbal fara sa existe o intelegere scrisa in ce conditii pot folosii designul etichetei .

Intre timp firma din Grecia a reusit sa intre in contact direct cu clientul nostru si doreste sa continue vanzarea produselor direct catre clientul nostru dar in acelasi timp sa foloseasca designul etichetei realizat de noi .

Intrebarea mea este cum pot proteja acest design al etichetei astfel incat sa nu poata fi folosit fara acordul nostru ?

Multumesc si orice informatie este binevenita ,