avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate CELENAROM

Activitate CELENAROM

daca sunt in somaj si ma angajez cu contract de munca pe perioada determinata sa zicem 3 luni la o firma iar ulterior ma angajez la o alta firma tot pe perioada determinata 6 luni,la incetarea contractului de munca pot relua somajul? daca salariul pe care il incasez este de 340lei, pot beneficia si de somaj in acelasi timp? multumesc!
va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns la urmatoarea problema pe care o am:
am absolvit scoala postliceala sanitara in aug 1998, in feb1999 m-am angajat ca asistenta medicala, ocupatie pe care am avut-o pana in 19.02.2008, cu mentiunea ca in perioada 07.06.2007 pana 31.07.2007 am avut concediu fara plata .
incepand cu data de 20.02.2008 m-am angajat ca economist la o banca.din data de23.09.2010pana in data de 23.05.2012 am fost in concediu crestere copil. in data de 26.09.2012 am fost disponibilizata de la locul de munca(banca), acum fiind in somaj. intrebarea mea este daca vreau sa revin in sistemul sanitar sunt obligata sa ma angajej inainte de 20.02.2013 pentru a nu mai fi nevoita sa dau acel examen de reatestare profesionala, sau acei 2 ani de concediu crestere copil nu se socoteste ca si intrerupere in munca? si a doua intrebare in cazul in care gasesc sa ma angajez pe perioada determinata in sistemul sanitar, inainte de 20.02.2013,care ar fi perioada minima care apoi sa-mi dea dreptul de a profesa mai departe (m-as angaja pe o perioada scurta ca sa nu-mi pierd dreptul de practica dar apoi sa pot sa-mi gasesc un loc de munca cat mai aproape de casa avand in vedere ca am si copil mic)? am inteles ca pot intrerupe somajul pe o perioada determinata . multumesc anticipat pentru raspuns