avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate lila72

Activitate lila72

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
adriana009 a scris:

lila72 a scris:

Îmi poate spune şi mie cineva care sunt articolele modificate din Codul de procedură penală?
Pentru SNG vom învăţa după modificările acestea?


sunt cateva art. modificate prin legea 2/2013 si da trebuie sa invatam dupa modificari, nu stiu sa ti le enumar exact, dar le poti gasi pe net
[ link extern ] /


Mulţumesc mult.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Îmi poate spune şi mie cineva care sunt articolele modificate din Codul de procedură penală?
Pentru SNG vom învăţa după modificările acestea?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Este cineva de la Bacău care dă examen la SNG?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
120 locuri pentru grefieri cu studii superioare juridice, din care 90
locuri pentru instanţele judecătoreşti, sub rezerva suplimentării
posturilor de personal auxiliar şi a finanţării acestor posturi şi 30 locuri
pentru parchete, sub rezerva finanţării corespunzătoare a unui număr de
27 de posturi până la repartizarea absolvenţilor SNG;
Asta înseamnă că pe lângă cele 90, respectiv 30 de locuri este posibilă suplimentarea locurilor până la terminarea şcolii sau se vor suplimenta locurile la instanţe şi parchete, până la terminarea şcolii, pentru a putea fi repartizaţi cei 120 de absolvenţi?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
rya78 a scris:

Buna dimineata. Astazi am verificat in Eurolex si am retransmis Legea actualizata. Durata cursurilor este de 6 luni . Nu s-a schimbat nimic. Ieri cand am cautat Legea 567, din pacate, programul nu avea optiunea ( la zi) . Am salvat si Legea 304/2004 tot cu optiunea ( actualizat la data de 21.06.2013) .
Un wk minunat va dores si scuze pentru situatie.


Mulţumesc frumos.Stai liniştită, bine că s-a clarificat situaţia.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
ralucaboca a scris:

Exact!Ma speriasem.
Art. 21 - (1) Formarea iniţială se desfăşoară diferit pentru grefierii cu studii superioare juridice, grefierii cu studii superioare de altă specialitate şi grefierii cu studii medii.
(2) Pentru grefierii cu studii superioare juridice, durata cursurilor este de 6 luni şi constă în pregătirea teoretică şi stagiu practic.
(3) Pentru grefierii cu studii superioare de altă specialitate sau studii medii, durata cursurilor este de un an şi include pregătire teoretică şi stagiu practic.




Art. 21 - (1) Formarea iniţială se desfăşoară diferit pentru grefierii cu studii superioare juridice, grefierii cu studii superioare de altă specialitate şi grefierii cu studii medii.
(2) Pentru grefierii cu studii superioare juridice durata cursurilor este de un an şi constă în pregătirea teoretică şi stagiu practic.
(3) Pentru grefierii cu studii superioare de altă specialitate sau studii medii durata cursurilor este de 2 ani şi include pregătire teoretică şi stagiu practic.
(4) Stagiile practice se desfăşoară la instanţele judecătoreşti şi la parchetele de pe lângă acestea.
Asta-i legea pe care o am eu, dar înseamnă că nu e cea după care trebuie să învăţăm
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
maccarone a scris:n
nNu s-a schimbat absolut nimic in privinta duratei cursurilor !n

Îmi cer scuze dacă greşesc, însă eu aşa am citit în legea 567 actualizată, cea pe care mi-a trimis-o renatta
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
ralucaboca a scris:

lila72 a scris:

S-a schimbat perioada cursurilor la SNG de la 6 luni la un an...... am citi în Legea 567...


:O Lila, trece aici paragraful te rog:(


Art. 21, alin. 2
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
S-a schimbat perioada cursurilor la SNG de la 6 luni la un an...... am citi în Legea 567...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Renatta, mulţumesc mult de tot pentru legi.