avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate andreeamorarescu

Activitate andreeamorarescu

Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
eu totusi pana la urma cred ca tatal fiului meu este pur si simplu inconstient, fara sa jignesc. de platit pensia alimentara o plateste cand vrea si cat vrea, daca-i cumpara ceva baiatului le tine la el acasa, ii refuza absolut orice ii cere fiul meu pe motiv ca daca vrea ceva sa mearga la el, accepta ca sotia lui sa-i bata copilul fara sa ia nici o masura, si nu o data, cand baiatul avea 4 anisori a cerut in instanta testul adn, si alte chestii care sincer pe mine ma lasa rece acum. tot timpul am evitat sa ma cert cu el si sa fac tot felul de actiuni in tribunal din respect pt fiul meu, dar vad ca acest om chiar nu are scrupule, chiar nu ii este rusine nici macar fata de copil. eu ii dau drepate si domnului mediator, dar sincer nu am cu cine sa merg sa fac asa ceva. sper ca macar de aceasta data sa se sfarseasca totul. acum mai trebuie doar sa gasesc un avocat foarte bun...
Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
in martie 2013 face 8 anisori
eu totusi pana la urma cred ca tatal fiului meu este pur si simplu inconstient, fara sa jignesc. de platit pensia alimentara o plateste cand vrea si cat vrea, daca-i cumpara ceva baiatului le tine la el acasa, ii refuza absolut orice ii cere fiul meu pe motiv ca daca vrea ceva sa mearga la el, accepta ca sotia lui sa-i bata copilul fara sa ia nici o masura, si nu o data, cand baiatul avea 4 anisori a cerut in instanta testul adn, si alte chestii care sincer pe mine ma lasa rece acum. tot timpul am evitat sa ma cert cu el si sa fac tot felul de actiuni in tribunal din respect pt fiul meu, dar vad ca acest om chiar nu are scrupule, chiar nu ii este rusine nici macar fata de copil. eu ii dau drepate si domnului mediator, dar sincer nu am cu cine sa merg sa fac asa ceva. sper ca macar de aceasta data sa se sfarseasca totul. acum mai trebuie doar sa gasesc un avocat foarte bun...


Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
sper din tot sufletul ca pana la urma se va hotara ce este mai bine pt baiat, indiferent de pretentiile noastre ca si parinti. nu a fost el mai iute, eu am crezut ca intr-un final vom ajunge la un numitor comun in privinta viitorului fiului nostru, dar... ma deranjeaza enorm de tare, ca desi fiul meu, in nenumarate ocazii i-a spus clar tatalui sau ca nu vrea sa locuiasca la el, acesta nu tine cont si de parerea lui, ci din potriva il obliga sa faca anumite chestii. ore legea romana nu tine cont si de alegerile unui copil, chiar daca nu a atins o varsa suficient de matura?
Răspuns la discuția schimbare domiciliu minor
daca asi avea cu cine sa discut, jur ca asi fii de acord cu anumite intelegeri intre noi ca si parintii acestui sufletel, dar tatal lui refuza orice cale de intelegere amiabila. am vb cu el si inainte de a pleca din tara sa-mi lase baiatul cu promisiunea de a aduce baitul in tara ori de cate ori doreste, fara ai strica programul de scoala..., dar din pacate tatal sau i-a refuzat asta vara si dreptul de a se distra in vacanta, refuzandu-i plecarea in afara tarii la un parc de distractii. cum pot sa fac un om incapatatnat sa inteleaga, ca mai presus de orice ambitie este binele psihic si fizic al fiului nostru. tatal lui a tacut si cand actuala sotie la batut pe fiul nostru lasandu-i vanatai pe fata si urechile si gataul zgariate profund. ce pot sa-i cer unui astfel de "tata"? urasc aceasta situatie dar vad ca nu am incotro. si cel mai important fata de celelalte treburi, este faptul ca fiul nostru refuza sa ramana perioade lungi la tatal sau, sta doua zile cand este programul de vizita iar apoi cere acasa. trebuie sa fac ceva pt copilul meu.


din pacate custodia este comuna, in ultima instanta sa hotarat doar programul de vizita si pensia alimentara, baiatul a fost lasat in domiciliu mamai, adica eu.
buna ziua,
am primit prin posta o citatie in care sunt anuntata ca tatal fiului meu ma cheama in judecata pt schimbarea domiciliului fiului nostru nascut in afara casatoriei. aceasta chemare in judecata este pe fond vechi. acesta pe langa o multitudine de nerozii pe care le declara, ma acuza de lipsa de interes fata de fiul meu pt ca eu am hotarat sa merg sa muncesc in italia, lasand baiatul in grija mamei mele. inainte de a pleca din tara eu i-am facut mamei mele imputernicire pt orice situatie aparuta referitoare la siguranta si protectia intereselor fiului meu. in italia eu am un contract de munca si contract de casa pe care le pot depune in instanta si cu care pot face dovada ca ii pot asigura un viitor copilului meu in momentul in care voi putea sa-l iau cu mine, pt ca din acest motiv am ales sa-mi parasesc tara si pt moment sa-mi las copilul in grija mamei. intrebarea mea este: exista o posibilitate ca eu sa-mi pot lua baiatul cu mine si sa obtin custodie unica? tin sa mentionez ca desi, tatal sau a scris in chemarea in judecata ca el a platit pensia alimentara stabilita de ultima instanta eu pot demonstra ca nu este adevarat cu ajutorul documentelor postale, si pe langa asta exista si o plangere facuta la politie inpotriva acestui om pt agresiune fata de fiul meu. ce este de facut? multumesc, andreea