avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Activitate soringeorgee

Activitate soringeorgee

Răspuns la discuția oug125/2011
societatea a fost declarata inactiva deoarerce pina acum nu am avut activitate
Discuție oug125/2011
Am o societate infiintata in septembrie 2011 care are ca obiect de activitate comertul de cereale pentru care am obtinut la aceea data atributul fiscal de platitor de tva. Nu am siut de aceasta ordonanta 125/2011:oops: si in noiembrie 2012 cind a aparut o oportunitate am vrut sa o fructific si am facut citeva tranzactii, adica:
-o tranzactie in care am cumparat un produs cu tva de la o firma pe care l-am vindut mai departe cu tva la o alta firma;
-alte tranzactii cu cereale, adica am cumparat de la diverse firme cereale cu taxare inversa(adica nu am platit tva) pa care le-am vindut mai departe la alte firme tot cu taxare inversa, deci nu am platit tva nici nu am colectat tva ;
ieri un alt furnizor la care ii platisem in avans o gramada de bani nu a vrut sa mi dea marfa cu taxare inversa decit daca imi factureaza cu tva pentru ca m=a verificat in registrul Anaf si m-a gasit inactiv (scos de la platitor tva). Mentionez ca eu revind marfa nu sunt utilizator final si beneficiarul meu nu vrea sa mi plateasca tva pentru ca si el o revinde la rindul lui.
:help: