avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate auvlg

Activitate auvlg

Am divortat in 2006 in urma divortului copilul a fost incredintat mamei si cu asta am fost total deacord. La data respectiva fosta sotie avea domiciliu in aceiasi localitate
in urma divortului programul de vizitare a fost stabilit la prima si a treia saptamana din luna duminica 2 ore
1 saptamana in vacanta de iarna , o saptamana in vacanta de primavara si o saptamana in perioada concediului meu.( La data respectiva fosta sotie sa opus dar asta a fost hotararea instantei, fetita mea avand atunci 3 ani )


In cursul verii trecute ca de obicei fetita a venit la mine acum are 9 ani.
Relatii dintre mine si fosta sotie au ramas tensionate dar de fiecare data am tinut copilul mai mult de 1 saptamana prin intelegere amiabila.

Ultima data in aceasta vara cand am fost sa iau copilul , care specific acum ca se afla la 350 km departare, nu am specificat cat va sta la mine 1,2 saptamani in functie de cat vrea copilul.
La o saptamana dupa , fosta sotie ma sunat sa duc copilul si i-am explicat ca nu am cum si ca il voi duce peste o saptamana. A incercat diferite metode de constrangere, inclusiv spunandule parintilor mei ca nu vor mai vedea copilul daca nu il aduc , a sunat copilul pe telefonul personal si la fel la amenintat ca nu o sa ne mai vada daca nu vine acasa.
In final cu o zi inainte sa duc copilul a venit ea personal si l-a luat de la domiciliul parintilor mei neintampinand nici o opozitie.
Din acel moment parinti mei nu au mai putut sa vb cu fetita , iar eu iau foarte greu legatura cu ea si atunci cand vorbesc copilul vb monosilabil, fosta sotie monitorizand fiecare conversatie.
Ultima data cand tatal meu a sunt e tel fix si ia raspuns fetita, aceasta sa panicat foarte tare , si ia spus ca nu poate sa vorbeasca cand e singura ca o cearta mama.
Dupa care cand tata a sunat seara , fosta sotie ia spus sa nu mai sune ca nu mai poate vorbi cu nepoata decat odata pe luna pe 12.

Saptamana trecuta am primit si eu si parinti mei citatie de la politie unde a trebuit sa dam declaratie raspunzand la o serie de intrebari despre faptul ca am intarziat sa ducem copilul cu o saptamana. Plangerea era facuta la judecatoria de pe langa parchetul din orasul unde isi asa domiciliul acum minora.

In fapt as vrea sa stiu care e procedura prin care pot cere modificarea programului de vizitare minor , daca ma pot lega de faptul ca copilul are deja aproape 10 ani. si ce ce sa intampla in continuare cu plangerea pe care a facut-o fosta sotie.

Tin sa specific ca in declaratie de la politie am scris ca programul de vizita nu a fost respectat de fiecare data dar cu acordul fostei sotii , adica copilul a stat cu mine si la domiciliul parintilor mei cat a vrut el .

Copilul la momentul divortului avea 3 ani si pana la acea varsta a fost crescut de parinti mei de la 6 luni ..celor care acum li se interzice dreptul de a avea relatii personale cu el.

Ce ma sfatuiti ?