avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate Emki

Activitate Emki

Am vazut ca parerile sunt impartite pe acest forum si alt spatiu virtual elocvent in aceasta materie nu am gasit. In final, se pot incasa aceste cecuri? Eu am un cec de 5000 si din cate observ s-au mai facut depuneri dupa 1990.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
catalin1980 a scris:

c_m a scris:

catalin1980 a scris:

c_m a scris:

ariss88 a scris:

pardon. m-am gandit la altceva. :) cred ca a,b


De ce si B?....


Spune Udroiu tot.Nu mai trebuie specificat....

Eu sunt mai tare de cap...:weg:



Ehhh lasa ca stim noi premiantii.Hai s-o luam altfel.Stie careva vreun caz de incetare a urmaririi penale,cand partea civila nu s-ar putea adresa instantei civile?


Art. 10 lit. h) CPP
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
hitllerista1 a scris:

Emki a scris:

nae2012 a scris:

hitllerista1 a scris:

voi ati stiut ca libertatea supravegheata nu poate fi luata fata de un minor in varsta de 17 ani?

:))))))) daaaaaaaaaaaa


Pai zice clar, masura se ia fata de minorul raspunzator penal care NU a implinit 17 ani.


unde zice clar????
in mitrache iti zic eu ca nu am citit

in U
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
nae2012 a scris:

hitllerista1 a scris:

voi ati stiut ca libertatea supravegheata nu poate fi luata fata de un minor in varsta de 17 ani?

:))))))) daaaaaaaaaaaa


Pai zice clar, masura se ia fata de minorul raspunzator penal care NU a implinit 17 ani.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Rosse a scris:

marriatoma a scris:

Procedura penala - in cazul in care judecatorul admite o plangere impotriva unei ordonante/rezolutii de scoatere de sub urmarire penala si potrivit 278 al 8 lit c retine cauza spre judecare - in acest caz nu se mai intocmeste rechizitoriu?
In acest caz se pot aplica prevederile art. 320 1 referitor la judecata in cazul recunoasterii vinovatiei. Ma intreb pana la ce moment trebuie facuta recunoasterea - avand in vedere ca se prevede ca moment citirea actulului de sesizare al instantei - care in aceasta situatie ar putea fi plangerea impotriva rezolutiei/ordonantei SUP ?
Ce parere aveti?


Nu am la dispoziție un cod, dar din ce îmi aduc aminte, eu am reținut ca in acest ca nu se mai intocmeste un alt rechizitoriu de către procuror, ordonanța/rezoluția sau dispozitiile din rechizitoriu sunt desființate si instanța pronunta o încheiere.
Actul de sesizare al instanței este chiar plangerea împotriva soluției De SUP.
Deci , după părerea mea, recunoasterea ar trebui făcută pana la începerea cercetării judecatoresti.



Nici eu nu am la dispozitie un cod, dar intr-unul din recursurile in interesul legii scrie ca daca judecatorul admite plangerea in conditiile art. 278^1 alin(8) lit c), acesta nu poate retine cauza spre judecare. Nu mai tin minte exact motivul
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Csorin a scris:

am discutat cu cineva , despre cursurile eurobestteam , si spunea , ca ar fi utile...ma gandesc la o chestie , costul lor este de 4700 lei , juridic , logic , interviu , la fiecare seminar am inteles , ca se dau anumite grile , pt a vedea anumite tehnici de abordare a lor , ce se cere , etc , deci , mi se pare super importante........va propun , sa ne adunam , aprox 50 persoane , adica , sa devenim 50 de coproprietari ai suporturilor de curs care se predau la seminarii ,care ulterior o sa fie impartite la ceilalti coproprietari , ma gandeam asa , cel mai bine ar fi , sa mearga o persoana f bine pregatia , la cursuri ( eu nu ma ofer voluntar , nu sunt din Bucuresti ), care pe langa ca este bine pregatita , stie sa si explice......! si eventual dar nu neaparat..........sa sustina examenul la admitere in magistratura , pt a nu exista conflicte de interese.....si sa facem o conferinta , tip messenger , cu toti cei 50 care am participat , si sa fie explicat , odata pentru toata lumea...eu zic ca sunt super ok , cred ca se dau anumite grile , etc , care te ajuta sa iti dai seama modul de abordare , si o sa conteze mult la examen , ideal ar fi sa fim aprox 50 , nu mai mult......banii o fie trimisi in contul eurobestteam , etc , sunteti interesati ???
chiar daca nu se aduna 4700 lei , eu cred ca este extrem de util cursul de logica , in care materialele sunt foarte putine , si sa nu mai vorbim de interviu , unde nu avem nici un material,cred ca la 2000 lei se ajunge cu interviul si logic ul........

pana acum suntem 7.........




sunt interesat, as vrea sa ma alatur celorlalti coproprietari