avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Activitate Marius2004

Activitate Marius2004


Un al doilea contract nu exista.
De aflat de proprire, am aflat astazi la ora 15 cand am aflat si numele celui care facut proprirea si de la ce firma( am omis sa spun in primul post) + suma.
Deci nu au trecut cele 15 zile.

Buna ziua.
In 10.12.2005 sotia mea a luat un credit pentru achizitionarea de bunuri in valoare de 332.76 Ron de la o IFN. Numarul ratelor a fost de 8.
Dupa achitarea celeor 8 rate, la o perioada de cca. 6 luni a primit acasa( fara a solicita) un card de la o IFN pe care era o suma de aproximativ 6000 Ron.
Fara asemna nici un fel de document sau vreo anexa a unui contract.
Bani au fost cheltuiti si am inceput sa platim sumele scrise pe acele facturi care vin cu acel minim de plata, asta doar pentru a deruta oamenii.
Am platit timp de 5 ani de zile toate acele facturi.
Chitantele pe care le-am pastrat insumeaza suma de 7150 Ron.
In momentul in care am sunat sa intrebam cat mai este de plata, surpriza...6000ron.
Am refuzat categoric sa mai platesc, pana in momentul in care mi se va pune la dispozitie un document din care sa reiese dobanda aplicata de cei de la Cetelem.
In vara anului 2012 am fost contactat de cei de la firma recuperatoare care imi cereau suma de 8456.82 Ron.
Am refuzat in continuare sa platesc.
Singurul document semnat fiind contractul pe suma de 332.76 Ron.
Acum sotia mea cand s-a dus sa isi ridice salarul de la ATM are proprire pe salar in valoare de10 157.82 ron.
Nu ni s-a comunicat nimic, nu am primit nici o somatie si nici macar un telefon de la vreun executor judecatoresc.
Tot ce stim este de la banca, un nume.
Acum intrebarea mea este ce fac in aceasta situatie tinand cont de faptul ca nu am fost instintati de inceperea proceduri de executare silita si mai apoi de faptul ca conform legii termenul in care poti fi executat silit este de 3 ani, ceea ce in cazul nostru este de mult depasit.
Mentionez ca nu am fost rauintentionat ci doar nu am vrut sa fiu in continuare jefuit de de la IFN.
Multumesc anticipat tuturor celeor care imi vor raspunde.
Toate cele bune