avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate draga55

Activitate draga55

Multumesc inca odata! inteleg ca regimul separatiei de bunuri e singurul care m ar proteja 100%.
[Va rog sa nu mai folositi functia de citare a unui mesaj anterior, apasati butonul raspunde, multumesc]
Va multumesc!

Sa inteleg ca fara sa fac o conventie prenuptiala,dupa cununie pot achizitiona un imobil care sa imi revina in cazul unui eventual partaj numai mie daca fac dovada ca o cota parte a fost contributie din veniturile mele realizate inaintea casatoriei+ credit achitat numai de subsemnata!Exista posibilitatea ca sotul sa faca o declaratie in momentul in care eu iau un credit ca acesta se va achita exclusiv din salariul meu lunar?Un astfel de act incheiat in fata unui notar din strainatate va avea valoare si in cazul unei casatorii incheiate in Ro?


Va multumesc mult pt raspuns!
Daca iau un credit inaintea casatoriei ,imobilul poate fi impartit cu sotul daca creditul se plateste si in timpul casniciei ( exclusiv din salariul meu)?
Dar daca iau creditul dupa casatorie (incheiata fara conventie matrimoniala) pot face dovada, in cazul unui partaj, ca o suma considerabila din achitarea imobilului a fost din contributia personala (dinaintea casatoriei) si doar creditul a fost achitat in timpul casatoriei?Altfel spus, orice as cumpara dupa casatorie cu banii economisiti inaintea ei ar putea fi partajati si cu el ,intr_un caz nefericit?Nu pot face nicicum dovada ca au fost doar ai mei?
@ Joha
Multumesc! Daca partenerul nu va fi de acord cu aceasta conventie, ce ma sfatuiti sa fac?

@ Alex_Munteanu
Multumesc! Nu stiu cum e vazuta in Romania o astfel de conventie si mai ales care ar fi dezavantajele pe care sa le iau in calcul in perspectiva.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Intentionez sa ma casatoresc intr un viitor apropiat si va scriu din dorinta de a fi sfatuita ,din timp, asupra ce e mai bine sa fac, pt a ma simti protejata de lege.Pe scurt,lucrez in strainatate,am acumulat ceva economii si as vrea sa stiu cum pot dovedi ulterior casatoriei (ce se va incheia in Romania) ca acesti bani provin din munca proprie.Trebuie sa fac un act la notar inaintea cununiei civile in care sa fac dovada ca am acesti bani pe numele meu?De asemenea intentionez sa cumpar un imobil in strainatate,cu ajutorul acestei sume achizitionate plus un credit pe care o sa il iau pe numele meu dupa casatorie.In acest caz, viitorul sot ar avea drepturi fata de acest imobil?Care ar fi procedura prin care sa fac dovada ca pe seama salariului meu obtin acel credit si mai ales ca acesta se plateste din salariul meu ?Altfel spus sa fiu sigura ca imobilul imi va apartine numai mie de vreme ce eu sunt cea care il voi plati!

Va multumesc !