avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan_25

Activitate Bogdan_25

Răspuns la discuția Amenda abuziva
Procesul verbal a venit prin posta.Cei de la posta nu trebuie sa tina o evidenta cu toate documentele expediate?Poate asa pot sa demonstrez ca l-am primit pe data de 12.12.2012.Daca depun contestatie nu trebuie ca ei sa demonstreze cele scrise in procesul verbal?Culmea este ca atunci cand l-am intrebat pe colegul politistului in ce consta omologarea pentru folii colorate?A raspuns "iti trebuie omologarea de la service unde a fost montata si abtipild de la rar pe geamuri".L-am intrebat de ce imi opreste colegul lui talonul daca eu am toate cele spuse de el?Raspunsul a fost "vorbeste cu el ca nu te-am oprit eu".Pare "S.F" dar este foarte adevarat...si eu am avut ghinionul sa dau de ei.
Discuție Amenda abuziva
Buna ziua, pe data de 11.11.2012 am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere in comuna bragadiru, pentru control de rutina.Am oprit, agentul a venit langa masina, s-a prezentat si a cerut permis conducere, buletin, rovigneta, asigurarea obligatorie.I-am inmanat permisul si buletinul, dar asigurarea o aveam in torpedoul masinii si mi-am dat centura jos pentru a ajunge mai bine sa o caut.Verifica actele, constata ca sunt in regula si vede ca am folie de culoare neagra pe geamurile laterale spate si luneta.imi cere omologarea R.A.R, o inmanez, se uita pe ea si imi zice ca nu este valabila pentru ca trebuia trecuta omologarea in talon si cartea de identitate a vehiculului.Incerc sa-i explic ca omologarea pentru folii colorate consta doar in actul dat de service unde a fost montata folia + abtipild pe geamurile care sunt cu folie, si nu necesita trecerea ei in talon si cartea de identitate a vehicolului.La care imi spune ca nu am dreptate, ca el cunoaste mai bine legiile ca mine si ca imi opreste talonul pentru folie neomologata (amenda 630 lei) + amenda pentru ca nu purtam centura (140 lei).Atunci i-am zis ca am dat centura jos cand mi-a cerut asigurarea obligatorie si nu avea cum sa nu observe cand am fost tras pe dreapta ca o purtam...s-a intors cu spatele si a intrat in masina politiei fara sa imi mai dea explicatii.Dupa aproximativ 15 minute vine cu procesul verbal si ma intreaba daca vreau sa il semnez sau sa completez la mentiuni.II spun ca nu il semnez si vreau sa trec la mentiuni ca aveam centura pusa si foliile erau omologate.Incepe sa scrie la mentiuni cele spuse de mine si imi spune ca procesul verbal imi vine prin posta.La data de 12.12.2012 gasesc procesul verbal in cutia de scrisori, fara plic sau data la care a fost trimis + ca in el scria ca mi-a fost retinut talonul pentru: folie neomologata R.A.R pe geamuruile laterale fata, laterale spate, luneta, parbriz ( eu aveam doar luneta si geamuri laterale spate..fara laterale fata si parbriz).Procesul verbal era semnat de un martor care nu l-am vazut...cat timp am stat acolo nu a trecut nimeni care sa semneze procesul verbal in calitate de martor.Foliile sunt omologate pe numele vechiului proprietar, dar asta se poate demonstra cu cartea de identitate a vehicolului care a fost aratata si agentului de circulatie.Intrebarile mele sunt:
1.Cum pot sa depun contestatie in termen de 15 zile daca procesul verbal nu are data la care a ajuns la mine?
2.Cum pot sa demonstrez ca agentul a bagat in plus in procesul verbal geamuri laterale fata si parbriz?
3.Am sanse sa castig contestatia?
Astept sfaturi, pareri despre cazul meu.
Va multumesc!