avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate ungureanualin

Activitate ungureanualin

buna dimineatza!am si eu o mare nelamurire,nu inteleg ce pedeapsa am primit poate cineva sa imi explice va rog frumos....
Obiect dosar: infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002) art. 85 alin. 1 şi art. 86 alin. 1
Părţi: Inculpat

20/12/2012 Condamnare
Solutie: În temeiul art. 86 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. c) raportat la 76 alin. 1 lit. d) C.pen., condamnă pe inculpatul .............. la o pedeapsa de 8 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda un permis de conducere. In temeiul art. 71 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute în art. 64 lit. a) teza a doua si b) C.pen pe perioada executarii pedepsei.. În temeiul art. 85 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata cu aplicarea art. 74 alin. 1 lit. c) raportat la 76 alin. 1 lit. d) C.pen condamnă pe inculpatul .............. la o pedeapsa de 4 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat. In temeiul art. 71 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute în art. 64 lit. a) teza a doua si b) C.pen pe perioada executarii pedepsei.. În temeiul art. 33 lit. a) ? art. 34 lit. b) C.pen. contopeşte pedepsele aplicate prin prezenta hotărare, inculpatul executand în final pedeapsa cea mai grea, respectiv 8 luni închisoare. In temeiul art. 71 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute în art. 64 lit. a) teza a doua si b) C.pen pe perioada executarii pedepsei.. In baza art. 81 alin. 1 C.pen., dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei stabilite prin prezenta hotarare, pe un termen de incercare de 2 ani şi 8 luni, stabilit conform art. 82 C.pen. In baza art. 81 alin. 1 C.pen. raportat la art. 71 alin. 5 C.pen., dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei accesorii stabilite prin prezenta hotarare, pe un termen de incercare de 2 ani şi 8 luni, stabilit conform art. 82 C.pen. In baza art. 359 C.p.p., atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art. 83 C.pen., privind revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei. In baza art. 191 alin. 1, obligă inculpatul la plata a 650 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Onorariul apărătorului din oficiu care a asigurat asistenţa juridică a inculpatului se va plăti din fondurile MJ către baroul Bucureşti. Cu recurs in 10 zile de la pronuntare pentru Ministerul Public şi de la comunicare pentru inculpat. Pronuntata in sedinta publica, azi 20.12.2012.


tin sa mai precizez ca in perioada in care am savarsit fapta(3 ani in urma)nu detineam permis de conducere...anul acesta mai exact pe data de 01 10 2012 mi-am obtinut permisul de conducere .... se poate ca prin condamnarea de mai sus sa imi fie suspendat sau anulat....astept un raspuns,va multumesc