avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate hazlia

Activitate hazlia

Răspuns la discuția credit
va multumesc mult pentru sfatul dumneavoastra si eu am sa inaintez demersuri pentru rezolvarea problemei de la mediator pana la instanta de judecata!
Răspuns la discuția credit
buna ziua imi cer scuze acum am vazut ca mi ati pus o intrebare cu ce scrie pe hartia aceea,pe acea hartie scrie ca ii voi plati rata si dobanda aferenta pana la terminarea creditului,dar nu aceasta este problema la mine ca eu am platit luna de luna cat mi a cerut persoana,respectiva persoana s a suparat ca i am cerut sa mi spuna cat mai am de plata in luna decembrie 2012,creditul fiind terminat de 3 ani !
Discuție credit
buna seara ma numesc mirela si am si eu o problema .in anul 2007 o persoana a facut un credit bancar si mi a imprumutat o anumita suma de bani eu angajandu ma ca ii platesc rata si dobanda aferenta imprumutului meu pana cand se va sfarsi creditul am facut o hartie de mana cu persoana respectiva,am platit consecutiv ratele si dobanda pe care mi a ceruto respectivul pana in anul 2009,ce mi s a parut ciudat este faptul ca imi marea dobanda la fiecare 2,3 luni am mers la banca sa ma conving daca asa des cresc dobanzile,domnul care se ocupa de credite mi a confirmat ca doamna nu mai avea credit de ceva timp deoarece cineva din familie a facut o refinantare achitandu i acel credit,am chemat persoana respectiva sa discutam mi a aratat o hartie in care era fixata o suma,spunandu mi ca atunci cand am banii respectivi eu ii voi plati rata si dobanda pe care mi o spune ea.acum in luna decembrie cand a venit persoana sa isi ridice rata i am cerut sa imi dea o copie de pe actul acela pe care il avea ca as dori sa stiu cat mai am de plata sa ii pot achita suma si m a refuzat spunandu mi ca nu imi da nici o hartie si ca eu trebuie sa ii platesc 10 ani rata pana cand se termina perioada de creditare ai imprumutului din anul 2007 acesta neexistand de fapt,am refuzat sa ii mai dau rata si mi a spus ca ma va da in judecata,va rog daca poate sa ma indrume cineva ce pot face eu in cazul acesta si daca acea persoana a facut camatarie in cazul in care un credit nu mai exista si eu nu am nici un drept sa stiu cat mai am de plata sau sunt obligata comform legii sa ii platesc suma care mi se cere indiferent de cat este ea va multumesc!

[va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]