avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Activitate constantinhogas

Activitate constantinhogas

Răspuns la discuția partaj
Va multumesc foarte mult,acum sunt putin mai linistit in ceea ce priveste faptul ca acolo nu se poate razgandi in ceea ce priveste sulta.Va trebui sa merg in Romania pt a pregati documentele si delega un avocat.Deoarece serviciul i mi da doar cateva zile libere.Va doresc un an nou fericit
Răspuns la discuția partaj
eu sunt de 7 ani in italia nu mai stiu pretul pietii,ea a avut probleme de sanatate si a stat in romania,divortul a fost facut la starea civila pe cale amiabila,am stat f putin acasa si nu am facut o evaluare,garsoniera este intr-un oras mic din iasi,de aceea m am adresat aici deoarece eu nu stiu legea,nici un avocat nu am cum sa consult de aici.Ea insista sa ii dau banii aici in italia fara sa facem partaj in tara sa mergem pe incredere asa cum a luat si celelalte bunuri.Pt acest imobil eu am muncit f mult,este prima mea casa de aceea nu vreau sa o pierd,pe ea nu o leaga nimic de acest imobil si pe perioada cat ea a stat acasa a locuit la mama ei nu in casa,nici macar nu a facut curatenie vreodata.Acum doreste acesta suma de 9000 de euro,cu toate ca ea a stat in tara eu am intretinut-o,eu am facut inbunatatiri,la acea casa eu am trimis bani si am platit toate redeventele.In italia cand a venit tot acasa a stat fara sa munceasca,iar acum sa ii dau acesta suma?copii nu avem,de muncit am muncit singur,de ea am avut grija,am toate chitantele cu banii trimisi.Acestea sunt probe in instanta?Sa vin sa fac partajul la judecatorie?dar daca ea nu este multumita de sulta care o va stabili instanta poate sa spuna ca doreste ea imobilul si sa i mi dea sulta?
Răspuns la discuția partaj
Deoarece ea nu doreste acest imobil,vrea doar bani.Noi nu avem copii,ea nu a muncit,dar acum vrea bani nu casa.deja a luat toate lucrurile din casa prin buna intelegere,iar suma de 9000 euro mi se pare exorbitanta.Ma intereseaza legal daca in conditiile in care ea nu este de acord cu sulta stabilita de lege daca poate spune ca i mi da ea sulta si sa pastreze casa.Si nu inteleg la propiu cum stabiliste instanta valoarea la pretul pietei dar restul ratelor se impart pe aceeasi suma?
Răspuns la discuția partaj
MULTUMESC PT RASPUNS,DAR INCA NU SUNT EDIFICAT TOTAL ESTE O GARSONIERA.APOI CUM POATE FI EVALUATA LA PRETUL PIETII DACA NU ESTE INCA ACHITATA SI RATA ESTE FIXA DE 45 RON PE LUNA,SCAD RATELE FIXE DE 45 LEI I SE SCADE JUMATATE DIN RATE LA ACEASTA SUMA DAR EU TREBUIE SA II PLATESC EI SULTA LA PRETUL PIETII?
Discuție partaj
Buna seara,problema mea este.Inurma divortului de sotia mea urmeaza sa facem partajul,acesta deja a pretins o suma mare de bani pe care eu nu stiu daca o pot oferi sau nu.Bunurile mobile au fost deja impartite,ramanind un imobil care este luat de la anl in rate mai ramanind inca 3 ani de plata cu rata lunara fixa,adica 53 ron.Nu avem copii ea nu lucreaza de 7 ani,aceasta nu doreste casa si o sulta de 9000 euro.Eu am optat pt partajul la judecatorie deoarece imobilul este achizitionat la suma de 4700 ron si inca mai avem 36 luni de plata.Momentan eu sunt in italia si ea la fel abia in februarie am sa vin pt partaj.Deoarece ea tot insista cu aceasta suma intrebarea mea este:Se poate actualiza imobilul la pretul actual al pietii daca inca nu este achitata,iar daca ei nu ii convine sulta stabilita de lege poate sa spuna in proces ca i mi ofera ea sulta si sa pastreze casa?Eu vreau sa pastrez acest imobil.Multumesc anticipat