avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate Eveline2

Activitate Eveline2

Am inteles, multumesc mult pentru raspunsuri.
Stiu ca ar fi trebuit sa atac atunci hotararea....a fost un proces lung, istovitor, eu doar ce nascusem,nu mai aveam forta sa merg mai departe.
Sa inteleg ca acum as putea deschide un proces separat de stabilire pensie alimentara pentru cei 2 copii doar pe acele luni care nu au fost luate in calcul??????
Va multumesc

Buna ziua....poate ma puteti ajuta intr-o problema. In decembrie 2010 am introdus cerere de divort si stabilire pensie alimentara pentru copil. In martie 2011 am introdus o ordonanta presedentiala cu mai multe capete de acuzare printre care si pensie alimentara-cerere finalizata in vara, s-a stabilit pensia alimentara incepand cu data introducerii actiunii (adica martie). In mai 2011 am nascut al doilea copil ( care nu a fost amintit in ordonanta). In decembrie 2011 s-a definitivat divortul, pensia alimentara stabilindu-se pentru cei 2 copii minori incepand cu data pronuntarii hotararii(adica decembrie 2011)
Asta inseamna ca, primul copil nu beneficiaza de pensie alimentara pe lunile ianuarie 2011 si februarie 2011 iar al doilea copil nu beneficiaza de pensie alimentara pe lunile mai 2011-noiembrie 2011.
Pot sa fac ceva in legatura cu acest lucru tinand cont de faptul ca a trecut un an???
va multumesc.