avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate wionut

Activitate wionut

Răspuns la discuția Administrator de bloc
am fost presedinte pentru aproape un an de zile dar locatarii nu au vrut sa plateasca pentru o stampila de presedinte si nici nu am primit vreun act al blocului. cand am preluat aceasta functie am convenit ca eu sa ma ocup de partea tehnica a blocului iar adminstratorul de cea financiara. cand a venit vorba de alegerea comisiilor toata lumea s-a dat la o parte. deci nu am putut face nimic ca sa alegem un cenzor. cand au mai fost sedinte de bloc toata lumea i-a luat apararea administratorului spunand ca eu am idei fixe si atunci am decis sa renunt la functie pentru ca nu aveam sprijinul locatarilor in organizarea blocului. a fost chiar o problema legata de o reparatie pe partile comune si administratorul m-a dat la o parte si a chemat el instalator fara ca macar sa ma consulte daca e bine ce face desi eu eram acasa si el stia acest lucru. ba chiar mai rau atunci cand eu am aflat ca se apuca de reparatie am spus ca solutia aleasa esteu una gresita si ca vor fi probleme (era o teava sparta si au inlocuit-o dar acum curge in zona reparatiei). in acel moment am spus ca nu voi aproba deblocarea banilor pentru plata reparatiei dar el s-a incapatanat si a executat lucrarea ba chiar a platit instalatorul fara ca acesta sa ii dea vreo factura sau chitanta. in acest moment administratorul a pus la plata acea suma desi nu are nici un act pentru ea. deoarece nu am sprijinul locatarilor din bloc doresc sa sa inaintez o plangere catre o autoritate competenta care sa ii verifice actele si astfel poate vom reusi sa rezolvam problemele din bloc.
zilele trecute chiar am fost sa achit datoriile fata de bloc si i-am solicitat sa imi arate facturile de la radet apa nova si gdf suez si mi-a spus ca nu are chef sa mi le arate. in momentul in care mi-am dat demisia i-am spus sa afiseze data pentru sedinta (dearece este singurul ce are cheie de la avizier) si inca din luna noiembrie nu a facut acest lucru.

deci ca si concluzie: ca si presedinte nu am avut sprijinul locatarilor pentru a imi indeplini sarcinile care imi revin in aceasta functie. si sincer as dori sa stiu ce autoritate verifica administratorii asociatiilor de proprietari.

va multumesc.
Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc din Bucuresti care are constituita o asociatie de proprietari formata din administrator si comitet de bloc. Pana pe data de 16 noiembrie am fost Presedinte in aceasta comisie. In momentul de fata nu avem nici un alt presedinte.
Suspectez administratorul de nereguli in documentele financiar contabile deoarece atunci cand ii solicit sa imi prezinte diverse facturi de la furnizori se fofileaza si schimba sbiectul.
In plus de curand au fost facute doua reparatii si anume:
- o reparatie la terasa blocului care a costat 2.300 lei (bani care au fost dati fara ca in prealabil sa se organizeze o intrunire de comitet, sa se aduca mai multe oferte, samd. asa cum este legal; a gasit locatarul direct vizat de problema o firma, a contactat-o si aceasta a executat lucrarea).
- in luna noiembrie, la incarcarea instalatiei de caldura a plesnit o teava. In secunda 2, adminstratorul a contactat un instalator care a venit si a cerut o suma de bani pentru remediere. In timpul reparatiei acesta a avariat un calorifer care acum curge (curge din momentul reparatiei), dupa terminarea lucrarii instalatorul a cerut o suma de 300 lei pe care a primit-o si a plecat FARA SA EMITA VREUN ACT pe acea suma, iar administratorul a bagat la plata acel lucru fara ca macar sa ceara o copie de buletin executantului care a facut o treaba de mantuiala.

As dori sa ii fac o reclamatie la o autoritate competenta sa verifice documentele fiscale si inregistrarile in registrul de casa, dar nu stiu cui sa ma adresez. Precizez ca nu avem nici comisie de cenzori care sa verifice periodic documentele. deci administratorul isi face de cap cu ele.

Va multumesc