avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2009 soluții astăzi
Forum Activitate elena2013

Activitate elena2013

pe ce motiv sa-l contest? sa descriu faptele asa cum am facut aici? credeti ca vor fi luate in considerare?
Multumesc pentru promptitudinea raspu nsului
Buna seara,
sunt student si am primit o amenda contraventionala de la jandarmerie, deoarece am avut un schimb de replici cu seful de camin. Am fost provocat sa-i raspund cu cateva cuvinte mai dure, dar nu atat de dure ca cele care mi-au fost adresate mie.
Dupa consumarea discutiei, am fost cautat in camera mea de camin (locuiesc intr-un camin studentesc) , de un politist si un jandarm care mi-au cerut sa ma legitimez si cu care am avut o discutie, explicandu-le totul.
Dupa o saptamana am fost anuntat de fratele meu, la adresa mea de domiciliu din Focsani, ca am primit un proces verbal prin care eram sanctionat cu amenda contraventionala de 300 lei. Acest p.v. nu a fost intocmit in prezenta mea, dar in el scrie ca NU am fost de fata si am refuzat sa semnez.
In continutul acestui pv. sunt scrise urmatoarele: "aflandu-se in caminul nr...unde se afla cazat, i-a adus injurii si expresii jignitoare numitului....acesta avand calitate de vicepresedinte al organizatiei studentesti".
Acest p.v. a fost intocmit ca si cum jandarmul care l-a intocmit este garda lui personala.
E posibil sa obtin anularea lui, pe motiv ca jandarmul de fapt a ascultat doar ce a spus un individ care se crede stapanul caminului? Nu trebuie sa si constate fapta pentru care am fost amendat? Cum ar fi putut sa constate acest lucru daca ei au venit dupa o ora? Eu am martori care sustin ca eu am fost cel agresat verbal si provocat sa raspund nepoliticos. Ce pot sa fac? pe ce motiv sa cer anularea sau inlocuirea cu avertisment?
Va multumesc anticipat pentru rabdarea pe care o veti avea cu citirea mesajului meu!