avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate rionn

Activitate rionn

Acest indice (art.170) a fost modificat de o ordonanata de urgenta (SPECIFIC POLITICI ROMANESTI)
Fiind vorba de o ordonanta de urgenta aplicata unei legii organice ea trebuie sa fie aprobata si de parlament si publicata in monitorul oficial urmand ca dupa aceea sa produca efecte(aplicata).
Pana la intrarea in aplicare a acestei modificari (O.G nr.1) ramane in vigoare prvederile legii 263/2010.
Noua lege nu poate avea efect retroactiv.Ea trebuie aplicata celor care ies la pensie odata cu pubicarea ei in monitorul oficial.
Astept si alte pareri.
le-am tansmis pe site-ul lor urmatoarele randuri

buna ziua,
de nu se respecta coeficientul din vechea lege?
-care este baza legala pentru sabilirea coeficientului de 1.05
si de ce nu este 1.08 ....1.1? etc.
-in anul 2012 nu a fost emisa de parlament o lege care sa proroage ar.170 , ca atare el trebuie aplicat incepand cu data de 01.01.2013
-legal incepand cu data de 01.01.2013 trebuia aplicata atr.170 din legea veche,urmand ca pevederile noi legii sa se faca dupa adoptarea noi legi.In felul acesta cei nemultumiti pensionarii din 2011si 2012 vor actiona in istanta -tribunal CNPP pentru nerespectarea legii.
Din pacate prevad din nou procese ,pierdere de timp etc.
cu stima,
Sunt corecte calculele de la ora 08.45
Nu este corecta afirmatia dumnnevoastra :
,,Si-a deschis drepturile la 01/07/2012 cu un punctaj mediu anual de 1,234,,
Nu conteaza drepturile deschise la data iesirii la pensie(valoarea punctajului stabilit)
Conform noului proiect(art.4 alin.2 )valoarea punctului de pensie care se foloseste in calcul este cea de la data intrarii in vigoare a proiectului(probabil jumatatea anului in curs).
Eu cred ca se va aplica in felul urmator:

Se inmulteste punctajul mediu anual existent la data intrarii in vigoare a acestei legi(vezi art.4 alin 2 din acest proiect) cu coeficientul 1.05 stabilit administrativ de ei.
In proiectul existent nu scrie cu ce valoare a punctului de pensie (732 sau 761) se se foloseste in calcul pensiei pentru cei iesiti la pensie in anii 2011si 2012.

Pe site-ul Ministerului Muncii ,Familiei, Protectiei Sociale este afisat pe 21 .01.2113 un proiect de lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, care face referire la art. 102 si 170 din legea 263/2010. Analizati si dumneavoastra si transmiteti un punct de vedere.


Multumesc ,am gasit raspunsul ,insa interpretarea nu este corecta deoarece se creeaza o discriminare, deoarece toti am iesit la pensie dupa acceasi lege, prorogarea inseamna aminarea si nu anularea dreptului.Practica europena sanctioneaza acest tip de discriminare.
Singura solutie este actionarea in justitie.
scuze nu am gasit raspunsul CNPP.ma piteti ajuta?.
Decizia de pensionare este emisa la data de 10.01.2012 si este pensie pentru limita de varsta.beneficiez de acest aricol?.
multumesc.
buna ziua,
legal atr.170 din legea 263/2010 trebuia sa intre in vigoare la 01.01.2013.
Exsita o alta lege care impiedica aplicrea lui?.
Cum se poate actiona in istanta casa de pensii pentru neaplicarea lui?
multumesc!