avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate MariaVatavu

Activitate MariaVatavu

Răspuns la discuția pensie anticipata
Sunt nascuta in 02041957 si lucrez din 1982.Cand pot iesi la pensie anticipata?Facultate ade 5 ani se considera vechime?
Avem unSRL/productie (afacere de familie)de cca 14 ani cu CA sub 65000euro.Ponderea cheltuielilor cu materia prima si celelalte biruri si taxe ,credite si impozite este atat de mare ca nu ne ramane mai nimic .In acesti ani am suportat toate felurile de aberatii(forfetar,minim , 1.5% din CA)dar asta il intrece pe toate.De abia am bani sa-mi platesc birurile pe care le mai rostogolesc (cu penalitatile de rigoare).Acest nou impozit este o crima la adresa firmei noastre.Nu stiu ce sa fac?Sa inchid firma dar nu putem nici sa ne pensionam ca avem 56/57 ani si mai avem si credite la banca?Nu cerem nimic de la statul asta caruia ii dam lunar cca 7000 ron din TVA si biruri in timp ce pentru noi de abia ne putem lua cate 1000 ron din salarii!
Imi vine sa urlu sa ma auda cineva dintre legiuitorii astia inconstienti si sa-si dea seama ce nenorociri provoaca prinacest impozit!Imi taie tot elanul !Cata NEDREPTATE !!
Ce sa facem?