avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate lumis77

Activitate lumis77

pensia mea de boala era pe bune si era obtinuta cu mult inainte de angajare,greseala a plecat dupa peste un an ,timp in care am figurat cu 4 ore,iar banii nu iam dat eu inapoi ca nu aveam de unde ,asta a fost rezolvarea angajatorului impreuna cu casa de pensii care a cerut si declaratiile rectificative la pontajele intocmite pe 8 ore,chiar nu stiu daca a fost o greseala sau a fost o smecherie de a lor,dar nu inteleg de ce am eu de suferit din treaba asta...
Am fost pensionata pe caz de boala in 2007 , avand gr.3 de invaliditate cu drept de munca 4 ore .In 2009 am incheiat un Contract civil cu un domn deputat pentru servicii de secretariat la un birou teritorial, programul meu de lucru fiind de 4ore/zi , deasemenea si salariul primit lunar era exact raportat la orele ce le lucram .In luna martie 2012 am fost chemata la Casa judeteana de pensii de care apartin deoarece in Adeverinta de asigurat apaream cu 8 ore lucrate si nu cu 4 cum eu lucram de fapt. Schimbarea orelor de la 4 la 8 ore se facu-se incepand cu 2011( nu stiu din ce motiv ) iar eu nu am fost intrbata sau informata de modificare , eu am lucrat si am primit salariul pe 4 ore.. In luna iulie 2012 mi-a fost suspendata pensia, urmand sa restitui suma pensiei primita necuvenit pe aceasta perioada 2011 - iulie 2012, si sa fiu repusa in drepturi in momentul in care se vor face rectificativele necesare motivarii greseli facute de angajator. Pe anul 2011 am dat suma pensiei inapoi ,deoarece angajatorul a spus ca nu se mai pot face rectificative . Pe 2012 au fost trimise rectificativele necesare si care au ajuns acum in ian.2013 la Casa judeteana de pensii , unde s-a hotarat sa se renunte la dosarul meu initial de pensionare pe caz de boala si mi se va acorda o pensie de asigurari sociale , suma fiind mai mica decat pensia care o luam initial, si de restituit debitul ( ian -iulie 2012) care nu a fost restituit , dar care eu credeam ca la rezolvat rectificativele.
Va rog respectos sa-mi spuneti daca mai pot face ceva in situatia de fata , daca este normal si legal cum s-a procedat , daca m-ai exista o cale sa fiu repusa in drepturile initiale. Astept raspunsul dvs.
Cu respect.