avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate alynna298

Activitate alynna298

Răspuns la discuția durata somaj
Buna seara, am gasit forma modificat a Art. 22 la Legea 166/2012 in M.OF 699/2012

Art. 22
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) si art. 6 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor de se acorda in raport cu acestea.»"

am vorbit cu mai multe persoane de la somaj si chiar la agentii de somaj din judete diferite si mi s-a spus acelasi lucru : CCC nu este considerat stagiu de cotizare la somaj, numai la pensii si nu mi se adauga ca si vechime in munca. cand le-am aratat legea una a spus ca nu o intereseaza ce literatura citesc eu,iar alta ca spus ca asta este, pur si simplu nu poate sa imi dea un temei legal de ce nu se calculeaza la vechime. in concluzie eu ce pot sa fac?cui as putea sa ma adresez mai departe? sincer nu inteleg ce se intampla.
Răspuns la discuția durata somaj
buna ziua,exista vreo modificare recenta la OUG 111/2010?am vorbit la somaj si mi s-a spus ca perioada de crestere copil nu se adauga la perioada de munca de pe cartea de munca pt ca CCC nu este considerat stagiu de cotizare la somaj,numai la pensii. asta inseamna ca pt cei de la somaj conteaza numai cei 4 ani si 8 luni vechime pe cartea de munca pt calculare perioadei de somaj.
Răspuns la discuția durata somaj
va multumesc mult pt raspuns.
Discuție durata somaj
buna ziua, eu am vechime pe cartea de munca 4 ani,8 luni si 2 sapt. aceasta este vechimea calculata pana am intrat in concediu prenatal in data de 14 martie 2011.eu ma aflu acum in concediu de crestere copil si urmeaza sa fiu data in somaj,dar nu stiu exact cat timp o sa iau somaj: 6 luni pt ca am sub 5 ani vechime ?daca as avea minim 5 ani as lua 9 luni somaj. se mai adauga ceva vechime pt calcularea indemnizatiei de somaj cat am fost in concediu de sarcina si lauzie sau concediu de crestere copil?ma intereseaza foarte mult sa stiu pt ca vreau bebe2 si as vrea o marja de timp mai mare ca nu se stie cand se intampla minunea :))
Discuție somaj
buna ziua,eu sunt in concediu de crestere copil pana in iunie anul acesta si apoi firma la care lucram o sa ma dea in somaj pt ca este in insolventa. somajul o sa fie pt 6 luni din cate am inteles. eu imi doresc foarte mult bebe2, iar intrebarea mea este: daca raman insarcinata pot sa intru din somaj in concediul acela de 126 de zile si apoi in concediu de crestere copil?mi-e frica sa raman insarcinata si apoi sa aflu ca nu pot sa beneficiez de concediu de maternitate.