avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate largut

Activitate largut

Buna ziua,
avem o problema cred si sper ca ma puteti ajuta.
In 2010 am inceput constructia unei case de vacanta P+M din lemn,care trebuia finalizata in 4 luni,dupa ce sa ridicat "scheletul" (casa la rosu)si sa dat restul banilor pt .finalizare.......si (pe scurt).. a disparut constructorul cu toata echipa(inclusiv arhitectul,proectul fiind facut de firma constructoare,deci arhitectul era din partea lor,(personal nu l-am cunoscut.)..... i-am dat in judecata,...dupa un an am casigat.
Restul lucrarilor sunt facute "incetisor" in regie proprie respectand proectul,acum casa este finalizata in proportie de 90%(au mai ramas doar soclu si scarile exterioare+anexa la centrala) urmand sa facem receptia si sa intabulam. Intrebarea mea este :cum procedam?avand in vedere ca nu mai avem nici o legatura cu fostul constructor(cica nu este de gasit,zic autoritatileX-(),am contactat (l-am gasit pe internet)pe arhitect ne-a zis clar ca nu are ce sa discute cu noi decat daca il contacteaza fostul constructor si ii cere sa vina la receptia lucrarii.
Ce facem in cazul asta,cum se procedeaza?Apelam la un alt arhitect,se poate si fara. Mentionez ca imobilul. este la tara .
Va multumes si daca se poate va rog sa-mi dati un sfat.
Cu respect Larisa