avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate vtk

Activitate vtk

Răspuns la discuția Proces verbal intocmit in lipsa
Si ce as putea, mai exact, sa contest in acea formulare? De care "fir" as putea sa ma leg pentru a anula aceasta amanda?
Situatie, care in mod normal se da doar un avertisment si 3 puncte penalizare si se plateste acea taxa de ridicare. Dar se pare ca ei au transformat-o in 4 puncte de amanda si 3 de penalizare, probabil, ca si razbunare pentru faptul ca am scos masina de la ei fara sa platesc acea taxa de ridicare, exagerata.

Multumesc!
In data de 11 ian 2013 mi s-a ridicat \"la comanda\" masina de pe o strada din Iasi, str Sf. Lazar, langa banca BRD. De ce zic la comanda? pentru ca a fost a doua oara, intr-un interval de 3 luni, cand s-a ridiciat doar masina mea, desi zilnic, parcheaza zeci de masini pe acele locuri fara ca cineva sa vina sa le ridice. ( se pare ca cineva de la blocul respectiv are niste \"cunostinte\" la cei de la ridicari auto ca altfel nu-mi explic.
Am ajuns prea tarziu in acea zi, ca sa o ridic asa ca m-am dus a doua zi, sambata dimineata 12 ian 2013. Am rugat paznicul de acolo sa-mi rupa sigiliu de pe masina ca sa-mi pot lua actele si sa merg la ghiseu sa platesc, dupa ce am luat actele din masina, am gasit in portiera de la sofer, chitanta veche de la prima ridicare, pe care am luat-o cu mine. La ghiseu doamna de acolo se certa intens cu un alt domn caruia i s-a ridicat autovehicolul, asa ca m-am intors din nou la masina la care paznicul ma intreaba daca am platit taxa si imi cere chitanta, eu in momentul respectiv ii intind oarecum inconstient si la misto chitanta veche, la care, spre surprinderea mea, domnul respectiv doar s-a uitat la ea evaziv, mi-a dat acea chitanta inapoi fara sa pastreze nimic si mi-a deschis poarta sa ies cu masina. Bineinteles ca nu am stat pe ganduri si am plecat cu tot cu masina.
Problema vine acum, ca m-am trezit cu o scrisoare acasa, in care mi s-a trimis un proces verbal intocmit in lipsa mea in care mi se aduce la cunostinta ca am parca neregulamentar in data de... si trebuie sa platesc o amenda de 4 puncte = 280 ron. Iar la martori este trecut, un necunoscut, efectiv, de prin nu stiu ce comuna/ sat, banuiesc ca o fi chiar paznicul care mi-a dat drumul sa plec, fara sa verifice acea chitanta pana la capat.
Intrebarea e daca exista vreo cale sa atac aceasta decizie si sub ce forma as putea avea castig de cauza?

Va multumesc!