avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiPopa15

Activitate AndreiPopa15

Dar pt ce sa platesc eu calculul Retroactiv daca nu a fost cerut de catre mine?daca or cerut ei sa plateasca,din cate mi-a scpus cineva ei sunt obligati ca in 3 luni sa solutioneze dosarul nu sunt sigur dar asa am auzi....de unde sa dau eu 520 ron....nu dispun de fonduri au cerut ei sa plateasca atunci...
Salut,scuzami intarzierea.
Eu nu am semnat proces verbal,am dat doar o declaratie unde am baut cat am baut....ce am facut de cand mam urcat la volan pana mau oprit ei mau pus sa scriu.
Ei mi-au cerut recalculare la probele biologice,am declarat in scris ca nu sunt de acord sa o platesc..
patrascu razvan a scris:

In cazul acesta se va cere calculul retroactiv pentru a se afla valoarea posibila din momentul opririi,care este posibil din datele furnizate de dvs sa iasa peste 0,80,incercati sa discutati eventual cu un avocat care sa va explice toate implicatiile posibile in functie de situatia de fapt.



Am fost astazi la politie,asa sa intamplat cum ati spus dumneavoastra procuroarea a cerut calcul retroactiv,in prima proba am avut 0,70 iar in a doua 0,50.mau pus sa platesc din banii mei calculul retroactiv care este de 510 lei,e normal asa ceva?au spus ca ei nu dispun de fonduri...am declarat ca am baut 300 de jack in intervalul orar 1-3 noaptea iar politistul ma verificat cu etilotestul la ora 4 10,avand o alcoolemie de 0,45 iar la ora 5 10 a fost recoltata prima proba de sange care a fost de 0,70 iar la ora 6 10 a doua proba care a fost de 0,50.

La ce sa ma astept?

Pai Politistul de la circulatie mi-a dat asigurarea ca in 120 de zile o sa am permisul...cine poate cere calculul retroactiv?politistul sau procurorul?va rog sa imi raspundeti sa stiu ce sa fac....
In jur de 1 ora cam asa...pai din moment ce probele mi´au iesit sub 0,80 mai este vreun risc sa imi dea cu suspendare?
Dar se poate sa imi dea 1 an sau 2 cu suspendare?sau pedeapsa aceea se aplica doar pentru cei care au peste 0,80 in sange?eu am avut sub 0,80..

Multumesc!
patrascu razvan a scris:

Acest aspect o sa il aflati cand o sa aveti rezolutia sau dupa caz ordonanta procurorului prin care s-a dispus NUP sau SUP si o sa mergeti sa va ridicati permisul,nu parchetul dispune suspendare pe 90 de zile,politia o face.


Revin cu inca o intrebare...am vorbit astazi cu agentul de politie de catre care mi-a fost suspendat permisul si a spus ca dosarul este la procuratura parca si ca trebe sa stepte sa vina decizia,si mi-a spus ca nu o sa fie o suspendare de 90 de zile,ca o sa fie de 120...

Nu inteleg de ce 120 de zile?

Cauza pt care mi-a fost suspendat permisul a fost din cauza ca am avut alcoolemia 0,45,iar la testele biologice miau iesit ambele sub 0,80...
Acest dosar penal o sa imi apara in cazier?o sa se inceapa urmarirea penala?sunt la prima abatere nu am mai avut nimic pana acum.
pai si sa presupunem ca o sa imi dea o suspendare de 90 de zile,pe mine ma intereseaza de cand o sa inceapa sa mi se reduca zilele?din ziua cand am fost prins si mia fost retinut carnetul sau zilele o sa inceapa sa scada din momentul in care vine pronuntarea parchetului?
Si am oare vreo sansa sa mi se restituie permisul in 90 de zile?sau dupa ce se termina cu dosarul abia de atunci incep zilele de suspendare pe care o sa mi le dea?