avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Activitate alexandruman

Activitate alexandruman

Răspuns la discuția Amenzi administrative/penale
da, chiar am de gand. Intrebam doar in eventualitate.

multumesc mult de raspunsuri!
Răspuns la discuția Amenzi administrative/penale
si in ca o intrebare si promit sa nu mai scriu:D

Daca se presupune ca ma angajez in viitor, si ea nu a foar prescrisa, o sa fie contul automat pus sub proprire? Si atunci eu pot plati suma si sa scap de proprie?sau odat contul urmarit trebuie asteptat sa fie incasata toata suma?
Răspuns la discuția Amenzi administrative/penale
din ce am mai gasit pe net am inteles ca nu pot pune proprire pe conturi, decat daca am salariu, si ca nu s epoate pune proprire pe burse pt proiecte, alocatii etc. Este adevarat?
Răspuns la discuția Amenzi administrative/penale
multumesc.

Dar daca amenda administrativa nu creste, cele contraventionale da?

Si daca se trece la executarea silita, ce anume mi se paote intampla mie?

multumesc
Salutare.

Desi sunt student, si nu ar trebui sa am de aface cu astfel de lucruri, s-a intamplat ca in trecut sa am mai multe probleme.

Dar ceea ce ma sacaie, si nu am reusit sa ma conving de pe internet:

Am luat in 2011 o amenda. Ideea ca nu m-a interesat prea mult de ea, asta pana cand a venit acasa o citatie precum ca daca in maxim 15 zile nu platesc se va trece la executarea silita (asta in vara 2012). Intrebarea este cand vor trece, daca vor trece la aceasta executare. Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, si singurul venit tabil este bursa de studiu, care si asa este vai mama ei.

Alta intrebare importanta. Amenda se poate sa fi fost penale?Sau administrativa? Daca e administrativa va aparea in cazier? In timp, valoarea ei poate creste?

Sau daca mi-a venit acea instiintare inseamna ca a fost administrativa?

Momentan nu imi permit sa o platesc, dar am de gand sa o platesc in rate, am auzit ca e posibil.

multumesc,
alex:(