avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate fender

Activitate fender

Buna ziua,
Este nevoie de drum de acces la teren ca una din conditii pentru a putea trece un teren din extravilan in intravilan?
Multumesc.

Răspuns la discuția Drum de acces/servitute
Nu are nimeni idee ce pot face?
Buna ziua,

Am cumparat un teren la tara pe care intentionez sa construiesc o casa. Problema principala este accesul, pentru care am tot incercat sa gasesc variante.

Varianta 1 ar fi drumul de caruta (verde) din schita 1 de la sfarsitul post-ului. Drumul leaga casa unui vecin dinspre Est de drumul comunal si apare atat in titlul de proprietate, cat si in planul cadastral de amplasament si delimitare a imobilului.

Acel drum trece pe la proprietarii A si B care sunt total impotriva accesului meu "pe terenul lor" la terenul meu. Ei spun ca drumul respectiv a fost "lasat" ca urmare a unei intelegeri verbale intre bunicii lor si bunicul vecinului la casa caruia se termina drumul.

Intrebarea mea pentru aceasta varianta este: daca la mine in acte imi apare drumul (precum am precizat si mai sus), am dreptul sa folosesc drumul respectiv ca drum de acces la terenul meu? Mentionez ca as vrea sa il "modernizez" putin, adica sa il largesc pana la aproximativ 2.5-3 metri, sa pun piatra, etc. Daca da, ce ar trebui sa fac sa pot lua drumul respectiv in folosinta?

Varianta 2 (schita 2: ) ar fi constructia unui drum de la zero dintr-un drum public aflat mai sus de terenul meu, dar care ar trece pe mai multe proprietati, in total 6. Dintre care 3 sunt de acord (inclusiv Obstea), iar cu ceilalti 3 nu am apucat sa vorbesc.

Ar fi aceasta o varianta buna, daca reusesc sa pun de acord toti proprietarii?

De la primarie mi-a fost recomandata varianta ca fiecare proprietar pe terenul caruia ar trece drumul sa dea o declaratie cum ca ar fi de acord cu constructia drumului de acces si cedarea bucatii respective de teren in acest scop (eventual sa mentionam si ce pretentii are fiecare in schimbul accesului), cu doi martori, semnata de proprietar, cei doi martori si semnata/parafata la primarie.

O mentiune importanta ar fi ca proprietarii B, C si D nu ar avea acte pe terenuri (in sensul de carte funciara sau schita cadastrala), iar varianta propusa de notar care ar implica sa le fac actele fiecarui proprietar pe cheltuiala mea ar fi foarte scumpa...

Ar fi viabila varianta propusa de primarie, in cazul in care unul dintre proprietari s-ar razgandi dupa cativa ani si ar vrea sa inchida accesul? Daca nu, care ar fi cea mai buna cale de urmat pentru a construi drumul pe aceasta parte?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, stiu ca a fost mult de citit, dar situatia e putin mai complexa :)


Schita 1: [ link extern ]
Schita 2: [ link extern ]