avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1611 soluții astăzi
Forum Activitate tomagabriela

Activitate tomagabriela

trece de la pensie de boala la pensie normala si firma nu da sporurile de noapte.
Persoana acum a cerut adeverinta de la firma si i s-a spus ca nu s-a dat la nimeni spor de noapte.
Ce poate face?
Asta i-ar putea aduce bani in plus, cred.
Răspuns la discuția incheiere contract de munca
Multumesc. Mi se potrivesc cred urmatoarele:
Art.56
g) de la data retragereii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Art.61
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
Art. 95. [contractul de munca temporara multi-misiune]
(4) Contractul de munca temporara inceteaza la terminarea misiunii pentru care a fost incheiat sau daca utilizatorul renunta la serviciile sale inainte de incheierea misiunii, in conditiile contractului de punere la dispozitie
Patronul m-a anuntat ca imi incheie contractul de munca.
Cum pot sa-mi fac somaj daca el doreste sa angajeze alta persoana pe aceeasi functie.