avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate 2869miriam

Activitate 2869miriam

In oct. 2011 mi s-a vandut la licitatie publica un apatament proprietate pers. In urma vanzarii, apat. a fost predat noului proprietar si mobilierul si tot ce se afla in apart. , in baza unui proces verbal de predare in custodie in fata executorului si a agentului de politie, au fost lasate in custodia noului proprietar, fara a se stabili o data anume ptr. inapoierea lor proprietarului de drept.LA incheierea procesului verbal, s-au sigilat obiectele de mobilier de catre executor, mai putin un sifonier care era defect si un birou in care se aflau acte, carti si alte lucruri mici. A doua zi am revenit si am luat din sifonierul defect lucrurile care erau in el, si tot ce se afla in birou, si acel sifonier defect pe care l-am lasat in grija vecinilor. Dupa o perioada de timp, am sunat custodele sa-mi inapoieze toate obiectele care au mai ramas in ap.(fiind foarte multe,am avut nevoie de un spatiu). Raspunsul primit a fost ''NU-TI DAU NIMIC PANA NU IMI DAI 2000 LEI'', ca am achitat factura la energia electica. Am incercat de mai multe ori pe cale amiabila dar in zadar. In septembrie 2012 am luat legatura telefonic cu el, si a inceput sa ma ameninte si multe injuraturi, spunind ca nu mai are lucrurile , ca le-ar fi aruncat, si acest lucru l-am aflat si de la vecini, insa cea mai mare parte a pastrat-o in apart. Am facut plangere la politie, dar in urma declaratiei lui la politie, ca eu as fi luat toate lucrurile din ap, a doua zi, procurorul a dat NUP,si a motivat ca fapta nu exista si plingerea a fost facuta dupa cele 60 de zile . DAR in declaratie se contrzice, spunand ca am revenit la imobil a doua zi dupa predare si am luat o parte din lucruri(asa cum am declarat si eu), si le-am impachetat in saci.In acest caz ar fi fost imposibil, sa impachetez tot mobilierul in saci, si toate obiectele de uz casnic. CE POT FACE IN ACEASTA SITUATIE? CARE SUNT CAILE LEGALE PRIN CARE POT SA-MI RECUPEREZ BUNURILE? (Exista acel Proces verbal incheiat de executor .)