avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate irinaab

Activitate irinaab

Răspuns la discuția lovire
Va multumesc pt raspuns. Si daca nu sunt prea insistenta, ati putea sa-mi raspundeti, daca se poate, in functie de ce se cer bani multi, de zilele de spitalizare sau ca asa vrea el. Eu nu am fost la fata locului, sotul mi-a spus, ca acolo s-a prezentat un echipaj al Jandarmeriei, instiintandu-l ca i s-a descheis dosar peneal. In instanta, probele video au relevanta? Pt ca sotul numai asa poate demonstra ca el a fost lovit, si nu o data, ci de mai multe ori... Pt ca suntem convinsi ca vor aparea martori care nu sunt de buna credinta din mai multe motive. Va multumesc!
Discuție lovire
Buna seara,
As dori o lamurire imediata in legatura cu ce i s-a intamplat sotului meu in decursul zilei de astazi. intorcandu-se de la munca a intrat intr-un bar pt a bea o bere. Aici cateva persoane discuta despre faptul ca presedintele de la tineret PNL Alba Iulia, ar fi propus sterilizarea femeilor de etnie rroma, daca nu dovedesc faptul, ca dupa ce au nascut isi pot intrtine copiii. Sotul meu a raspuns ca ar fii de acord, explicand dupa parerea lui care sunt consetintele unor copii nascuti atat de multi fara ca parintii sa muncesca si sa le acorde o educatie buna. in acel moment o alta persoana care este de etnie rroma, l-ar fi jignit si dupa mai multe discutii in contradictoriu, persoana de etnie rroma a venit spre el incepand sa-l loveasca si totodata amintindu-i ca este o persoana "cunoscuta" in Alba iulia. Dupa ce acesta ia dat 3-4 pumni, sotul neavad nicio reactie, evitand un scandal, acesta incercand sa-l mai lovesca o data, sotul a reactionat, lovindu-l la randul lui, iar cel care a necesitat ingrijiri medicale este persona de etnie rroma. Mentionez ca persoana in cauza are varsta de 50 de ani. Va rog frumos, spuneti-mi, in cazul acesta care sunt repercursiunile asupra sotului meu, daca si noi ar trebui sa facem plangere pt lovire, pt ca martori in momentul acesta nu sunt decat in favoarea celuilat. Totusi exsista si inregistrare video, ca nu sotul a lovit primul, si ca a ramas indiferent o scurta perioada de timp0 la loviturile ce i se aplicau, dar pt el nu vrea sa se puna martor nimeni, toti zicand ca nu se "baga". Alta problema, este aceea a rasismului. Poate fii acuzat de asa ceva, doar ca si-a spus o parere? Va rog mult, spuneti-ne ce trebuie sa facem si ce sanse de castig am avea noi, pt ca din cate am aflat va exista un proces. Si daca va fii gasit vinot risca inchisoarea sau amenda. Sotul nu are cazier, este la prima abatere. Si ce despagubiri primeste cel vatamat si in functie de ce se dau aceste despaguri. Persoana vatamata, s-a ales cu un ochi vanat si o arcada sparta. Sper sa nu apara si altele, la cat de cunoscut a zis ca este. Va multumesc anticipat, si astept cu nerabdare un raspuns cat mai urgent!