avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate maria_ah

Activitate maria_ah

Tatal biologic nu are cum sa il cunoasca, pt ca nici eu nu stiu unde e si nici nu ma intereseaza.
O sa stie , normal cine e,. iar apoi depinde de el.
Si mi se pare normal sa fim toti pe un nume cat timp sotul meu e de acord...la noi cum am zis e dificil pt ca la el in tara nici sotia nu are cum sa ia numele lui...dapoi sa adopte...
Eu nu is casatorita in romania, dar o sa am certificatul transcris, unde o sa fiu cu numele lui...
Am inteles, va multumesc mult
Cat timp sotul il considera ca fiind copilul lui, copilul ii zice tata...nu vad care e problema!! el l-ar adopta, dar in tara in care locuieste el, nu se poate adopta...iar el nu vrea sa locuim in romania....deci adptia cade...asa ca el vrea ca macar numele de familie sa il aibe la fel....E absurd sa ne gandim la divort . avem 3 ani de casnicie dar niciodata nu s-a pus problema...oricum intrebarea mea era alta.
Este aceasi procedura daca sotul nu este roman si nici nu are domiciliul in Romania?
El nu este tatal copilului, e doar sotul meu, deci am nevoie de acordul lui pentru a schimba numele copilului? se poate face prin procura sau trebuie sa fie prezent si el?
Buna ziua. As avea o intrebare. Fiind casatorita recent, am trecut pe numele sotului, dar copilul meu in varsta de 4 ani, are numele meu vechi. Se poate sa treaca si el pe numele meu de acum? Mentionez ca in certificatul de nastere e pe numele meu, iar tatal este lipsa. Daca se poate, cum se procedeaza si cant timp dureaza aceasta procedura?

Va multumesc anticipat.