avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate razmerita

Activitate razmerita

Răspuns la discuția execuate silita
Istoria dosarului meu arata astfel: in 2007 am facut un credit cu ipoteca , pe firma,( ptr plata unui TVA restant). drept ipoteca am adus apartamentul in care eram coproprietari eu cu mama vitrega. Eu am 3/8 si ea 5/8 din apartament. Apartaemnetul nu avea alte sarcini si imi plateam (platesc) rata la zi. Prin 2009 eu am facut un imprumut cu sotia ca persoane fizice ptre un credit de nevoi persnale. Eu imprumutat ea girant. Acel credit nu am mai reusit sa-l platesc si am ajuns cu el cesionat la Kruck. Acestia au ajuns la ex jud si mi-au scos la vanzare cota de 3/8 din apartament. (acolo locuiesc cu sotia dar ea nu are nici un bun pe numele ei).
S-a inscris cu creanta si banca cu ipoteca . Dupa doua licitatii cu cota de 3/8 , executorul a facut abuzul de a scoate intreg apartamentul la vanzare. Era acelasi dosar, acelasi cerditor Kruck , doar ca initial un avocat mi-a zis sa stau linistit ca nu au cum sa-l vanda intreg ca doar imi platesc rata la creditul cu ipoteca. Dar am primit pe usa un PV de adjudecare in care trei indivizi din aceeeasi comuna si-au "licitat" ofertele de l-au scos de la 140000 lei la doar 80000 lei. LA cateva zile m-am trezit cu telefon de la al treilea licitator ca trebuie sa parasec locuinta ca el este de fapt cumparatorul.
Acela a fost momentul cand am apelat la alt avocat care a si facut contestatia, ca nu trebuia sa se lege ex de intreg ci doar de cota de 3/8. La primul termen s-a cerut amanre entru aparare, la al doilea s-au cerut suspendarea cu cautiune prin ajutor public (am depus acte ca nu am venituri) si apoi s-a stabilit cautiune la 8000 lei pe care nu-i am , avocatul a inscris notificarea de contestatie in CF ca sa poata vinde adjudecatarul altcuiva , fara premisa de rea vointa, iar acum se cere un raspuns din partea bancii cu ipoteca.
Intre timp am primit si tabelul de distrinuire sume: 80000-30000(suma ramasa de plata la creditul ipotecar) - 2500 asoc propreitari ( care s-a inscris recent ca o garantie ) - chelt de executare 10000 - 80000 kruck = -42500. Deci si cu apartamentul vandut si cu banii datorati in continuare......Dar nici o vorba de mama mea vitrega care are 5/8 si care NU ARE CONTRACTAT NICI UN CREDIT PERSONAL ci este doar garant la cel cu ipoteca (unde ne platim rata)
In dosarul de executare banca cu ipoteca a scris: " ne opunem executarii si prin inscrierea creantei nu inseamna ca am imputernicit executorul cu executarea clientului nostru.....daca totusi se va vinde solicitam virarea sumei de 30000 lei in contul numarul.
Acum m-au anuntat ca au primit banii virati de executor iar eu am primit somatia de evacuare.
Am platit 500 lei ca sa pot suspenda evacuarea mi-am luat lucrurile din casa si astept pronuntatera pe 20 febr.
Considerati ca este un abuz din partea executorului bancar? Este un aranjament cu misitii de apartamente? Merita sa-i fac plangere penala?
Discuție execuate silita
Daca am primit somatia de evacuare investita cu formula executorie la cererea adjudecatarului, fara sa fiu anuntat de aceasta investire, pot sa ma apar?