avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate banghi101

Activitate banghi101

Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.
Care este diferenta daca imobilul este cumparat de o persoana fizica sau de un PFA/persoana juridica cu obiect de activitate autorizat in acest sens - in ceea ce priveste impozitul si dpdv legal?
Si ce implica inregistrarea ca fond de marfa sau ca bun imbil supus amortizarii?

Ideea e: exista in Romania o modalitate legala de a deduce/deconta/scade din impozitul calculat din chirie, dobanda platita la banca pt achizitionarea imobilului? Si daca da, care sunt conditiile: adica trebuie sa fi impozitat in sistem real sau trebuie cumparat de PFA sau mai stiu eu ce?
Stiu ca in alte tari exista aceasta reglementare si eram curios daca si la noi exista asa ceva.
Multumesc.
Situatia data: cumpar un imobil destinat exclusiv inchirierii. Achizitia s-ar face si prin credit bancar. Cum este mai cost-eficient sa incadrez imobilul din punct de vedere al impozitului avand in vedere ca voi avea cheltuieli de reparatii si intretinere.
Ideal ar fi sa pot deduce chelutieli precum:
-reparatii
-materiale
-obiecte cumparate
-impozitul pe cladire
-asigurarea cladirii
-si foarte important deducerea dobanzii bancare! Exista o solutie care sa le impace pe toate?

+ Este mai bine d.p.d.v. al impozitului sa am contracte incheiate pe termen lung - adica sa se plateasca o chirie lunara sau sa intemeiez un bed in breakfast in care am apartamente pentru care se plateste o suma pe noapte? Bineinteles ca in cazul in care apartamentele se inchiriza pe noapte s-ar putea sa am nevoie si de un angajat sau as putea sa ma platesc pe mine? :) Multe nelamuriri. Multumesc anticipat si sper ca am introdus intrebarea in categoria care trebuie.