avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate aikon2013

Activitate aikon2013

buna ziua! tatal meu a acumparat in 2006 o locuinta de la o societate. Acea societate i.a eliberat tatalui o factura dar nu au incheiat un contract de vanzare cumparare deoarece societatea nu detinea cartea funciara a imobilului. este vorba despre un imobil aflat in mediul rural. prima intrebare ar fi > tatal meu poate actiona in instanta societatea respectiva,astfel incat sa poata obtine o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de proprietate?a 2 a problema ar fi ca tatal meu urmeaza sa se recasatoreasca intr/una din zilele urmatoare,mama mea fiind decedata,iar imobilul a fost achizitionat dupa decesul mamei si as vrea sa stiu daca putem incheia un antecontract de vanzare cumparare prin care el se obliga ca dupa perfectarea documentului prin judecatorie imi vinde imobilul inainte de incheierea casatoriei.3 poate dovedi cu acea factura ca imobilul a fost dobandit inainte de casatorie, deci nu are caliatea de bun comun cu viitoarea sotie astfel incat sa nu mai fie nevoie de vizita la notar pentru incheierea antecontractului? multumesc!