avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate christianlaw

Activitate christianlaw

Salut,sunt student la facultatea de drept Universitatea Spiru Haret.Sunt la forma de invatamant cu frecventa redusa insa am ambitie si vreau sa ajung ceva in acest domeniu,de preferat avocat.In acelasi timp o sa ma apuc sa si lucrez si seara o sa invat,

As vrea sa va intreb care sunt pasii spre a ajunge avocat,sunt la inceput si inca nu sunt documentat foarte bine dar o sa ma documentez.

Dupa ce termin cei 4 ani stiu ca se da licenta,ce urmeaza dupa licenta ?se da un examen pt a intra in barou ?sau ce examene se dau dupa ce dai licenta ?si inca o intrebare ar trebui sa-mi aleg niste materii pe care sa ma axez inca din primii anii gen(dreptul penal,dreptul civil) sa continui mai departe ?

Pe scurt care ar fi configuratia,pasii de urmat,stiu ca in anul 3 se face practica,as vrea mai multe detalii si eventual ce mai poti ajunge in afara de avocat..si care ar fi cea mai usoara profesie in acest domeniu,stiu ca toate sunt grele,dar cea care are o cale mai usoara spre a-ti gasi loc de munca.Multumesc anticipat!