avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate cris_1957

Activitate cris_1957

Discuție plata CAS


Buna ziua,



Va scriu in numele mamei mele care este pensionara .In perioada 01.04.2006/01.03.2007 a avut un contract de inchiriere a apartamentului care a fost inregistrat la fisc si pentru care a platit impozitul legal .Pe data de 11.02.2013 a primit de la ANAF o somatie de plata pentru CAS-ul datorat(zic ei 'Natura obligatiei fiscale” „contrib.de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele care realizeaza venituri din activitati independente”).Din cate stiu veniturile din activitati independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, inclusiv din activitati adiacente " facandu-se referire la o adresa din data de 15.03.2005 care nu a ajuns la ea ,ca de altfel nici o alta adresa care sa solicite plata CAS la perioada respectiva.In somatie apare si o suma 580 ron (care cuprinde si penalitati) despre care nu se stie cum a fost calculata.Nu mi se pare normal ca sa plateasca aceasta suma dupa 6 ani,timp in care nu a primit niciun document in acest sens.A fost la ANAF ,de acolo a trimis-o la CAS sa depuna o contestatie,lucru pe care l-a facut si persoana respectiva i-a spus ca o sa primeasca un raspuns in 45 zile si ca de fapt toate problemele au plecat de la ANAF.Va rog sa-mi spuneti daca se justifica achitarea acestei sume.